(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Zarówno jaśmin jak i ryż basmati są cenione za jedną konkretną rzecz: ich aromat. Nie ma nic podobnego do tych dwóch – daleko im do żadnego innego przeciętnego białego lub brązowego ryżu. I chociaż mają odrębne cechy, to ich zapach sprawia, że ​​wyróżniają się. Ale dlaczego są one bardziej aromatyczne niż jakiekolwiek inne odmiany o długich ziarnach?

To wszystko dzięki związkowi zwanemu 2-Acetyl-1-piroliną. Ten związek występuje w kilku produktach spożywczych, a mianowicie w białym pieczywie, pandanie z Azji Południowo-Wschodniej i zarówno jaśminu, jak i ryżu basmati. Chociaż występuje również w innych odmianach ryżu, w tych odmianach jest ich o wiele więcej.

Mieszanka jest wyjątkowo aromatyczna i ma lekko słodki, prawie przypominający popcorn aromat. Kiedy ryż jest ugotowany, te zapachy zostają uwolnione. To wyjaśnia nutmistyczność basmati i prawie maślany smak jaśminu oraz słodki, kwiatowy aromat.

W niektórych częściach Azji Południowo-Wschodniej liście pandan są czasem dodawane do ryżu, ponieważ gotuje, ponieważ ma ten sam związek, a przez to zwiększa wyjątkowy aromat. W domu, jeśli nie możesz dostać rąk na liście pandan, popatrz na opiekanie ziaren. Opiekanie suchym ryżem w odrobinie oliwy z oliwek lub masła przed dodaniem wody jest prostym sposobem na naturalną koncentrację większej ilości aromatów i aromatów.

Jak opisałbyś zapach jaśminu lub ryżu basmati??

Czytaj więcej: Jaka jest różnica między jaśminem a ryżem basmati?

Przygotuj się do gotowania za pomocą tych pachnących rices

  • Irański Jeweled Rice
  • Gorąca i kwaśna zupa z grzybami, kapustą i ryżem
  • Pilaf z szafranu
  • Cytrynowy pudding ryżowy
  • Miska z brązowego ryżu z trawą cytrynową, tofu i orzechami nerkowca