To jest pora na powolne gotowanie! Wiele słyszałem o piekarzach z gliny, takich jak Romertopf, i o tym, jak efektywnie sprawiają, że wolno gotowane danie wyłania się z piekarnika delikatnym i aromatycznym. Czy masz jeden?

Te piekarze i kuchenki wykonane są z porowatej, twardej gliny i przed użyciem muszą być namoczone w wodzie. Woda wchłonięta przez glinkę paruje w gorącym piekarniku, zapewniając, że żywność wewnątrz jest gotowana w wilgotnym środowisku w bardzo stabilnej temperaturze. Poza tym, że są łatwe w użyciu, ważnym punktem sprzedaży dla tych piekarzy zawsze było to, że potrawy wymagają bardzo mało płynów lub tłuszczu do gotowania; para wykonuje całą pracę.

Każde danie przeznaczone do powolnego gotowania w piekarniku można gotować w piecu z gliny. Gulasze, drażetki, całe kurczęta, fasolka po bretońsku, a nawet bochenki chleba wyjdą pięknie w tych piekarzach. Piekarze mogą być przewożeni bezpośrednio do stołu obiadowego, a glina izolacyjna utrzymuje ciepło w żywności.

Negatywne dla mnie jest to, że te piekarze nie mogą być używane na kuchence. Jedną z rzeczy, które uwielbiam w moim holenderskim piekarniku, jest to, że mogę przypalać mięso na dużym ogniu, dodawać resztę składników i wkładać do piekarnika. Lub jeśli mój piekarnik jest w inny sposób zajęty, mogę umieścić holenderski piekarnik na tylnym palniku na małym ogniu. Ponadto, bez uchwytów i gałek, zastanawiam się, jak łatwo jest obsłużyć te gliniane kuchenki, gdy są gorące z pieca i zdjąć pokrywkę.

Z drugiej strony, gliniane kuchenki są tańsze niż tradycyjne piece holenderskie i trwają wiecznie, gdy są odpowiednio pielęgnowane (gdzie holenderskie piece pokryte powłoką emalii mają tendencję do pękania i skracania w czasie). Istnieją również dowody na to, że alkaliczny charakter glinianych garnków poprawia smak i wartość odżywczą żywności.

Czy chcesz go kupić? Ponieważ piekarze z gliny działają tak samo jak piecyki holenderskie i powolne kuchenki, mam wrażenie, że nie potrzebujesz piekarza z gliny, jeśli masz już jeden z tych naczyń. Jeśli jesteś na rynku, piekarz z gliny uczyniłby z kuchni zarówno piękny, jak i funkcjonalny dodatek.

Sprawdź te popularne modele:

Romertopf 3 1/2 Quart Clay Baker, 59 $ od Williams-Sonoma
Schlemmertopf Clay Bakers, 35 USD – 65 USD od Sur la Table
Naczynia z zapiekankami La Chamba, 37,50 USD – 110 USD od Toque Blanche (Przeczytaj recenzję Faith!)

Czy posiadasz glinianą kuchenkę? Czy poleciłbyś innym, żeby go kupili??

Związane z: Piękne i uniwersalne: miski do mieszania Terra Cotta

(Zdjęcie: Williams-Sonoma)