Jest to jedna z najbardziej znanych marek na rynku serów dla smakoszy. I nie bez powodu. Oto wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o tym hiszpańskim wojowniku serów, który zdominował współczesną granicę serów przez znacznie krótszy czas niż w rzeczywistości.

Charakteryzuje się łagodnym smakiem gamy (myślenie jagnięciny) i słodyczą orzechową, Manchego jest wszędzie. Pamiętam, że po raz pierwszy spróbowałem mocnego, tłustego kawałka: w liczniku sera Dean & Deluca, kiedy szybko zapisałem jego nazwę w pamięci. Od tego czasu tysiące konsumentów zrobiło to samo i nadal dominuje sprzedaż na całym świecie.

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany ser w Hiszpanii, wytwarzany w La Mancha z całym (pełnotłustym) mlekiem owiec rasy Manchega. Młodsze wersje są w wieku około 3 miesięcy, ale można znaleźć koła w wieku 9 miesięcy lub dłużej, w którym to momencie stają się bardziej suche i mocne, z dłuższym, bardziej sprężystym wykończeniem. Znajdziesz przykłady, które są nijakie i nieszkodliwe, ale kiedy trafisz na świetnego producenta, posmakujesz tylko okrągłych, mięsnych smaków i wyraźnego, kremowego ugryzienia. Innym tradycyjnym sposobem dojrzewania sera jest oliwa z oliwek, która wytwarza produkt końcowy pozbawiony skórki, bardzo gęsty i zdecydowanie zbyt tłusty.

Zobaczysz Manchego wykonane z pasteryzowanego lub surowego mleka. Jeśli chodzi o jego najwyższą jakość, jest to kwestia, o której można dyskutować w nieskończoność, więc trudno jest ocenić ser wyłącznie pod kątem jego pasteryzacji. Łatwo zauważyć Manchego z daleka z powodu jego skórki. Jest niejadalny i woskowaty z krzyżującym się wzorem w jodełkę, który dostaje po odessaniu i uformowaniu w plastikowy kosz z wzorem.

Tradycyjnie podaje się go z membrillo i marconą, a może z szynką Serrano. Kieliszek sherry jest oczywistym wyborem, który uwydatnia jego orzechowe nuty, albo Crianza Rioja nie zaszkodzi. Ale nie bój się błąkać z terytorium Hiszpanii. Manchego, z jego pełnią i tłustym kręgosłupem, jest wszechstronną parą dla wielu czerwonych win i pełniejszego białka. Ponieważ jest on wytwarzany w 100% z mleka owczego, będzie miał większą zawartość tłuszczu i może usuwać tłuszcz z masła, jeśli chodzi o temperaturę pokojową. Z tego powodu klin może wyglądać błyszcząco lub tłusto na talerzu serowym.

Coraz częściej używamy go do gotowania, sugerując jego zastosowanie w macach i serach, kanapki, sałatki, a nawet ciasta ręczne. Manchego jest doskonałym urządzeniem do topienia i działa cudownie przy wszystkich rodzajach potraw z jaj.

Ale jakoś nie ma nic tak niezapomnianego jak samodzielne wypróbowanie, może na prostym kawałku papieru delikatesowego, przerzuconego nad blatem sera.

Manchego można znaleźć w Murray’s Cheese za 20 USD / funt i na stronie igairy.com za 11,99 USD / 5 GBP lub za Zingerman’s za 11,50 USD / 3,5 funta.

Związane z: Twist on Tradition: Ręczne ciasta

(Zdjęcia: BBC Good Food i Iberian Foods)