Kilka lat temu zauważyłem paprocie fiddlehead na rynku rolników. Byłem zaintrygowany ich ciasno nawiniętą, kędzierzawą postacią, chociaż popełniłem błąd polegający na tym, że nie zgarnąłem kilku, odkąd zupełnie nie miałem pojęcia, jak z nich korzystać. Kiedy wróciłem tydzień później, już ich nie było. Tak szybko, jak te wiosenne warzywa wchodzą do domu, nie ma ich w przyszłym roku.

Czym dokładnie są Fiddleheads?

Fiddlehead paprocie są jednym z pysznych oznak wiosną. Chociaż istnieje kilka odmian, najbardziej jadalne i najczęściej spotykane na rynkach i w menu restauracji są strusie paprocie. Te ciasno zwinięte warzywa w kształcie tarczy są zwiniętymi liśćmi młodej paproci, które są zbierane wiosną, zanim liść ma szansę dojrzeć i odkręcić.

Mają jasnozielony kolor, żwawą konsystencję – jak zielona fasola – i trawiasty, leśny smak, podobny do szparagów.

Gdzie znaleźć Fiddleheads?

Mrugaj dwa razy i możesz za nimi tęsknić. Okej, przesadzam, ale tylko nieznacznie. Fiddlehead paprocie pojawiają się około połowy wiosny, choć w przeciwieństwie do ulubionej wiosny jak szparagi, nie trzymają się bardzo długo.

Poszukaj skrzypiec na targu lub w specjalnych sklepach spożywczych. Mogą być drogie, ale robią fajny dodatek na kolację raz lub dwa razy w sezonie.

Przepis: Spring Lemon Risotto ze szparagami i fiddlehead paprocie

(Image credit: Nina Callaway)

Jak kupować i przechowywać Fiddleheads

Fiddleheads pojawiają się na targach i w sklepach w okolicach wiosny. Kupując je, szukaj ciasno zwiniętych dysków, które są jędrne, jasnozielone i mają około jednego do dwóch cali łodygi. Unikaj fiddleheadów, które zaczęły się rozwikływać lub wyglądać na odbarwione.

Najlepiej używać fiddleheadów jak najszybciej po zebraniu. Zanim zbyt długo cewki zamieni się z zielonego na brązowy, łodygi zaczną się wysychać, a cewki zmiękną. Jeśli nie planujesz ich od razu używać, zapakuj fiddlehead w folię i przechowuj w lodówce.

Najlepszy sposób na zjedzenie głów Fiddleheads

Jeśli chodzi o przygotowywanie fiddleheadów, musisz wiedzieć o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, omijaj jedzenie surowych fiddleheadów; zawsze powinny być najpierw ugotowane. Po zjedzeniu surowca w dużych ilościach niektóre odmiany paproci skrzypkowatych są znane z powodowania choroby.

Po drugie, przygotowanie ich jest dość łatwe. Ugotuj je w dowolny sposób, gotując szparagi – można je ugotować, gotować na parze i podsmażać. Aby się przygotować, ostrożnie umyć zawinięte końce i usunąć wszystkie brązowe plewy. Plewka jest albo owłosiona, albo przypominająca papier. Przyciąć brązowe końce, a następnie gotować, jak chcesz. Fiddleheads są pysznie sami smażone z masłem i szalotką lub z makaronem lub risotto.

Spróbuj tego przepisu → Spring Lemon Risotto z fiszbinami i fiddlehead paprocie

Czy kiedykolwiek próbowałeś fiddleheadów? Jak je gotujesz?

Zaktualizowano z postu opublikowanego pierwotnie w kwietniu 2008 r.