Z niecierpliwością czeka na wiosnę? Marzysz o smakach dojrzałych letnich owoców pestkowych i bujnych, ciemnych jagód? Co powiesz na ten wysoki, ryczący czerwony koktajl zrobiony z rubinowego portu: czarny puchar.

Patrząc na ten wiecznie brytyjski, letni klasyk, Pimm’s Cup, jako inspiracja, Czarny Puchar to połączenie trzech prostych składników: port rubinowy, sok z cytryny i prosty syrop z pomiętą truskawką dodaną dla dodatkowego owocowego bogactwa i plusk sody klubowej, aby dać drinkowi trochę więcej musu. (Och, i tam jest też świeży kawałek ogórka).

Stworzony przez mixologa Jima Meehana ze słynnego batonu PDT w Nowym Jorku, Black Cup zyskuje uchwyt od marki używanej w przepisie: Noval Black. Dzięki głębokim, bogatym smakom o czarnych owocach, rubinowo-czerwone wzmocnione wino stanowi intrygującą alternatywę dla ziołowego smaku Pimm’s opartego na dżinie.

Po próbnym pobraniu czarnego kubka podczas degustacji przepisałem przepis w domu i byłem zadowolony z aromatycznych czerwonych owoców. Z kilkumiesięcznym opóźnieniem przed sezonem jagodowym użyłem lekko zamrożonej truskawki z mojej zamrażarki zamiast świeżej i stwierdziłem, że wszystko dobrze się skończyło. Odkryłem również, że ozdoba z plasterka ogórka jest czymś więcej niż tylko dekoracją do kieliszka. Jego czysty, jasny aromat nadaje napojowi trochę ekstra świeżego pizzezu w ogrodzie.

Czarny puchar (stworzony przez Jima Meehana z PDT, wykorzystany za pozwoleniem)

robi jeden koktajl

1 truskawka (użyłem zamrożonego, lekko rozmrożonego)
1/2 uncji prosty syrop
2 uncje portu (użyłem Noval BLACK)
1/2 uncji świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Soda klubowa (lub 7Up, Sprite lub inna soda cytrynowa)

W shakerze koktajlowym zmiksuj truskawki z prostym syropem. Dodaj wszystkie pozostałe składniki oprócz sody. Wstrząśnij z lodem i wytnij do wypełnionego lodem szkła Collinsa. Doładuj z odrobiną sody. Udekoruj ogórkiem.

Nora Maynard jest długoletnim domowym miksologiem i okazjonalnym instruktorem w Astor Center w Nowym Jorku. Jest współautorką The Business of Food: Encyclopedia of Food and Drink Industries i jest odbiorcą American Egg Board Fellowship w kulinarnej pisarstwie w kolonii pisarzy w Dairy Hollow. Wcześniej zajmowała się jedzeniem i piciem w filmie w The Kitchn w jej cotygodniowej kolumnie The Celluloid Pantry.

Powiązane: Puchar Pimm dla angielskiego ogrodnika

(Zdjęcia: Nora Maynard)