Nóż szefa kuchni może być najcenniejszym narzędziem w twoim arsenale, gdy przyjdzie pora na przygotowanie posiłku. To jest nóż do zmywania; ten, który chcesz za wszystko, od rąbania owoców i warzyw, po cięcie mięsa i miażdżenie całych przypraw. Utrzymuj swoje umiejętności noży, unikając tych typowych błędów.

1. Cięcie na niewłaściwej powierzchni roboczej.

Równie ważne, jak użycie odpowiedniego noża do pracy, jest cięcie i krojenie na prawej powierzchni. Cięcie na bardzo twardych powierzchniach, takich jak szklane i ceramiczne deski do krojenia i talerze, szybko niszczy (lub potencjalnie uszkadza) ostrze noża. Praca na desce do krojenia, która nie jest odpowiednio zabezpieczona, może być niebezpieczna, ponieważ może się wyślizgnąć spod Ciebie podczas cięcia.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Aby lepiej chronić noże przed niepotrzebnym zużyciem, trzymaj się pracy na drewnianych i plastikowych deskach do krojenia. Należy również zabezpieczyć deskę do krojenia wilgotnym ręcznikiem papierowym lub matą antypoślizgową.

Czytaj więcej: Pięć sposobów na utrzymanie deski do krojenia ze ślizgania

2. Nieprawidłowe trzymanie noża.

Czy trzymasz nóż w odpowiedni sposób? Gdy trzymasz go w niewłaściwym miejscu, masz mniej kontroli nad nożem. Jest mniej zrównoważony i mniej stabilny, pozostawiając więcej miejsca na zsunięcie się z jedzenia lub deski do krojenia. Dobra technika noża jest nie tylko ważna dla bezpieczeństwa, ale pozwala na większą kontrolę nad nożem i może zwiększyć wydajność pracy przygotowawczej. Wszystko zaczyna się od sposobu trzymania noża.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Zanim zaczniesz cięcie, upewnij się, że trzymasz nóż szefa kuchni poprawnie. Ściśnij podpórkę (w miejscu, w którym uchwyt styka się z metalem) palcem wskazującym i kciukiem i owiń pozostałe palce wokół uchwytu.

Czytaj więcej: 3 Niewłaściwe sposoby trzymania noża

3. Cięcie przedmiotów niewłaściwą częścią ostrza.

Nóż szefa kuchni to coś więcej niż uchwyt i ostrze. Równie ważne jak użycie właściwego noża do pracy jest użycie odpowiedniej części noża do wykonania zadania.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Aby uzyskać najlepsze (i najbezpieczniejsze) wyniki, zawsze używaj prawej części ostrza do pracy. Ostrze noża szefa kuchni ma cztery wyraźne części: punkt, czubek, piętę, grzbiet lub krawędź. Użyj punktu do przekłuwania i punktowania jedzenia, a końcówki do delikatnych zadań. Pięta ostrza najlepiej używać z twardymi składnikami, takimi jak marchewka i zimowa dynia, a kręgosłup jest najlepiej zachowany do skrobania rzeczy takich jak nasiona pomidorów, chilli i wanilii..

Ucz się więcej: Anatomia noża szefa kuchni 101

4. Skrobanie za pomocą krawędzi ostrza.

Niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, deskę do krojenia, czy jakąkolwiek inną powierzchnię roboczą, po prostu powiedz “nie”, aby zeskrobać ostre ostrze noża szefa kuchni przeciwko wszystkim. Robiąc to wielokrotnie, szybko stępisz ostrze noża.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: W przypadku drobnych przedmiotów, takich jak skrobanie nasion z papryki chilli i wanilii, użyj raczej tępego grzbietu niż ostrego ostrza noża. W przypadku większych zleceń należy trzymać się zestawu kołyskowego ławki. Dzięki tępemu, szerokiemu ostrzu narzędzie to idealnie nadaje się do przenoszenia wyłącznie pokrojonych w kostkę składników z deski do krojenia.

Czytaj więcej: Dlaczego skrobak ławkowy jest najlepszym pomocnikiem noża szefa kuchni

5. Cięcie nożem, który nie jest ostry.

Bez wątpienia – tępy nóż jest najniebezpieczniejszym rodzajem noża. Ostrze noża twojego szefa kuchni z czasem naturalnie traci przytomność. Gdy brakuje ostrego ostrza, nóż nie chwyta również jedzenia, co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu. Bardziej prawdopodobne jest zranienie przy użyciu tępego noża niż ostry.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Pamiętaj, aby naostrzyć nóż szefa kuchni co jakiś czas. Częstotliwość będzie zależeć od tego, jak często używasz noża i jak się nim opiekujesz i utrzymujesz.

Ucz się więcej: 5 sposobów, aby powiedzieć, czy twój nóż potrzebuje ostrzenia