Zaledwie 30 minut do oglądania Keri Russell w roli Jenny, totalnego geniuszu w filmie Kelnerka, moje letnie (w najlepszym razie) uczucia na placku zostały na zawsze zmienione. Od spokojnego relaksu po wypracowanie frustracji, film w końcu przekonał mnie o terapeutycznych możliwościach pieczenia ciasta.

Plus, z tworami takimi jak brzoskwiniowe tarty, ciasto czekoladowe pudding utonięte w karmelu, i Marshmallow Mermaid Pie, jak mogę nie chcieć zjeść więcej ciasta? Obejrzawszy ten film wiele razy, oto lekcje, które nauczyłem się.

Meyer Lemon Shaker Pie

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

1. Jedz ciasto przy każdym posiłku, a nie tylko deser.

Po co segregować kawałek tortu na deser, skoro można go jeść przez cały dzień? Nie mówię o nurkowaniu w tę szarlotkę na śniadanie lub lunch (chociaż powinno to uderzyć, zachęcam cię do tego!). Jenna pokazuje nam, że ciasto jest całodzienną sprawą, ze śniadaniowymi ciasteczkami (aka quiche), kolacjami i oczywiście słodkim plasterkiem na deser.

2. Uwielbiam podstawy, ucz się ich, a potem zostaw je.

Podczas gdy zobaczysz paradę ciastek w całym tekście Kelnerka, nie zobaczysz żadnych klasycznych smaków, takich jak jabłko, jagoda czy cytrynowa beza. Dzięki kreacjom takim jak ciasto z oaktami truskawkowym i niegrzecznym ciastem z dyni, Jenna otworzyła mój umysł (i żołądek) na świat pysznych ciast, daleko wykraczających poza podstawy. Marshmallow Mermaid Pie, każdy?

Easy Caprese Quiche

(Źródło zdjęcia: Maria Siriano)

3. Twój quiche zasługuje na brie.

Myślę o quiche, jak robi to Jenna – ciasto na śniadanie (patrz numer jeden) – a ta, o której marzy (zwana też “Bad Baby Pie”) zaczyna się od szerokich pasków brie ułożonych na wierzchu łuszczącej się skorupy, zwieńczonej wędzoną szynką i jajkiem custardym mieszanina. Gęsta warstwa sera gwarantuje dekadencję. Następnym razem, gdy tworzysz quiche, spróbuj zacząć wszystko od warstwy brie.

Vegan Banana & Chocolate Coconut Pie

(Źródło zdjęcia: Karla Conrad)

4. Mus czekoladowy to deser, który chcesz zjeść na wieczór.

Ten film zestalił mój deser na randkę na wynos raz na zawsze: mus czekoladowy. Jest to imponujące, a jednocześnie łatwe do połączenia. Chociaż najlepszą częścią tego wszystkiego jest to, czego doświadczasz przy każdym kęsie: lekka konsystencja o zmysłowym, głębokim czekoladowym posmaku. Jest dobry powód, dla którego Dawn określa to jako “Czekoladowe ciasto musujące” “Zakochanie się w czekoladzie”.

5. Ciemna czekolada jest najlepszym sposobem na ulepszenie twojego ciasta jagodowego.

To, co wiedziałem, że jest prawdą o jasnych, jagodowych ciasteczkach lata, zostało odwrócone na głowę, gdy patrzyłem, jak Jenna robi jej podpis, Earl Murders Me, ponieważ mam romans. Aby ulepszyć ciasto z jagodami, nauczyła mnie malować wnętrze gotowanej muszli z ciemną czekoladą, a następnie napełniać ją mieszanką zmiażdżonych malin i jeżyn i polać bitą śmietaną. Jest ciemny, słodki i pełen dynamicznych smaków.

Pikantna pomidorowa brzoskwinia i estragonowy kulek

(Image credit: Brie Passano)

6. Przejdź do nieoczekiwanych kombinacji składników.

Biorąc stronę ze śpiewnika swojej mamy, Jenna uważa tę taktykę za przeszkodę w zwycięstwie w konkursie na ciasto. Jest to taktyka, którą uwielbiam stosować w gotowaniu, i to ona ma moc, by zrobić dużą różnicę z deserem. Zioła, przyprawy, pikantne składniki i nieoczekiwane tekstury sprawiają, że ciasto jest przyjemnością. Nasze pikantne ciasto pomidorowe, na zdjęciu powyżej, ma dwa składniki niespodzianki: słodkie brzoskwinie i estragon ziołowo-smakujący. Jest nieoczekiwany i zachwycający w tym samym czasie.

7. Zmień quiche ze skórką ziemniaczaną.

Gdy Jenna mówi o hiszpańskiej tancerce Dancer (której prawie jestem pewna jest quiche), wspomina o swojej ziemniaczanej skórze. Taki mądry! Od razu zakochałem się w tej zabawnej alternatywie do tradycyjnej skorupy. Możesz przynieść to do własnego wyrobu cukierków z zakupionym w sklepie mieszanym brązowym posmakiem.

Zrób własną skórkę ziemniaczaną: Ziemniaki: nowa skorupa Quiche

8. Kromka ciasta jest prawie lekarstwem na wszystko.

Największy, wszechobecny na wynos od Kelnerka czy to ciasto jest lekarstwem na wszystko. Chcesz się lepiej czuć ze swoim złym dniem, a może świętować naprawdę dobry dzień? Niech będzie ciasto. Potrzebujesz pracy nad swoimi frustracjami? Zrób ciasto.

Zainspirowany do zrobienia ciasta? Wypróbuj nasze ulubione przepisy!

  • Placek jagodowy
  • Chai-Spiced Banana Cream Pie
  • Bez pieczenia ciasto serowe z owocami letnimi
  • Vegan Banana & Chocolate Coconut Pie
  • Ciasto jogurtowe z mrożonymi jagodami