(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Podobnie jak wszystkie urządzenia kuchenne, kuchenka mikrofalowa nie została zbudowana na zawsze. W pewnym momencie będzie to wymagało wymiany. Pytanie brzmi, kiedy? Oto wyraźne oznaki, że nadszedł czas, aby zacząć robić zakupy dla nowej kuchenki mikrofalowej.

1. Dym, iskry i płonące zapachy.

Są to oznaki poważnego i naglącego problemu. Zatrzymaj to, co robisz, i natychmiast wyłącz i odłącz kuchenkę mikrofalową. Nie ma powrotu, jeśli widzisz dym lub iskry, lub zapach czegoś palącego. Twoja kuchenka mikrofalowa zawodzi, a nadszedł czas na wymianę.

2. Jedzenie nie gotuje się prawidłowo.

Częścią atrakcyjności mikrofal jest to, że znacznie skracają czas gotowania. Jeśli twoja kuchenka mikrofalowa podgrzewa jedzenie znacznie wolniej niż normalnie lub wcale, coś jest wyłączone.

Jeśli uważasz, że moc twojej mikrofali zaczyna słabnąć, daj jej test. Gotuj jedną szklankę wody na dużej mocy przez dwie minuty. Jeśli nie jest gorący, być może nadszedł czas, aby rozważyć nową kuchenkę mikrofalową.

3. Robi okropne dźwięki podczas gotowania.

Kiedy gotuje, kuchenka mikrofalowa powinna być stosunkowo cicha, czyniąc nie więcej niż delikatny szum. Jeśli zamiast tego robi się głośno i hałasuje, brzęczy lub grzechota, coś jest nie w porządku. Najpierw sprawdź gramofon i łopatki wentylatora. Pozostały kawałek jedzenia lub niewspółosiowość jest łatwa. Ale jeśli te obszary sprawdzą się w porządku, to istnieje większy problem, który można najlepiej rozwiązać za pomocą nowej kuchenki mikrofalowej.

4. Drzwi nie zamykają się prawidłowo.

Po zamknięciu drzwi mikrofal powinny być całkowicie zamknięte. Jest to ważna cecha bezpieczeństwa, zaprojektowana w celu utrzymania promieniowania. Jeśli wydaje się pęknięty, poważnie zużyty lub zepsuty, to wystarczy, aby zagwarantować nową kuchenkę mikrofalową.

5. Klawiatura nie działa.

Klawiatura jest integralną częścią gotowania w kuchence mikrofalowej. Sprawy mogą zejść w dół, jeśli nie zareagują, gdy uderzysz w czas gotowania, ustawienie mocy lub przycisk Start. Być może klawiatura wymaga po prostu dobrego czyszczenia. Ale jeśli to nie wystarczy, być może nadszedł czas na wymianę.

6. Ma ponad 10 lat.

Większość kuchenek mikrofalowych została zbudowana do 10 lat. Ale nawet jeśli twoja przewyższa dekadę i wydaje się być w dobrym stanie, wciąż może być czas na rozważenie ulepszenia, ponieważ technologie się poprawiają, a większość urządzeń staje się o wiele bardziej energooszczędna.

Aby naprawić lub nie naprawić?

Mikrofale stały się stosunkowo niedrogim sprzętem kuchennym, więc kupienie nowego może okazać się bardziej ekonomiczne niż części i koszty pracy związane z naprawą.