Desperacko pragniesz naleśników w sobotnie poranki, ale maślanka w twojej lodówce minęła dwa tygodnie temu i nie masz już mleka. Masz jednak wannę z greckim jogurtem – i, niespodzianka! Może to zrobić równie dobrze.

Grecki jogurt może być przede wszystkim zdrowym daniem na śniadanie, ale jest także niesamowitym narzędziem do pieczenia. Może być stosowany, podobnie jak inne produkty mleczne, do przygotowywania wilgotnych i delikatnych ciast, herbatników, pieczywa i innych. Oto jak zacząć w pieczeniu z jogurtem.

1. Używaj zwykłego pełnotłustego lub 2% greckiego jogurtu.

Twój przepis na ciasto już wymaga cukru, więc sięgnięcie po waniliowy jogurt grecki zapewne sprawi, że będzie słodszy, niż się spodziewasz (chociaż nadal może być dobry!).

Zwykły grecki jogurt jest najbardziej uniwersalnym wyborem i zapewnia pełną kontrolę nad smakiem pieczonego towaru. Idź z pełnym mlekiem, pełno-tłuszczowym jogurtem greckim dla najlepszego smaku (2% można użyć, jeśli wolisz). Ale unikaj nieskalania, ponieważ może zawierać nie tylko wypełniacze i stabilizatory, które zmieniają smak i konsystencję tego, co pieczesz, ale również nie mają takiego samego bogatego smaku i odczucia w ustach jak odmiany z zawartością tłuszczu.

Jak zrobić najlżejsze, najbardziej fluffy maślanki naleśniki

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

2. Wypróbuj zamiast maślanki w naleśnikach lub gofrach.

Wiem, że naleśniki i gofry mogą nie być pierwszymi rzeczami, o których myślisz, jeśli chodzi o pieczenie, ale oba składają się z ciasta, które jest ugotowane, więc wierzę, że się kwalifikują. Plus jest słowo “ciasto” w słowie “naleśnik”, prawda? Powodem, dla którego maślanka sprawia, że ​​takie świetne naleśniki, gofry i herbatniki jest to, że ich kwasowa natura pomaga uczynić je ekstra puszystymi i lekkimi, a także dodając delikatnie pikantny posmak. Jogurt grecki ma tę samą charakterystykę kwasową, więc zapewnia podobnie pomyślny wynik.

Ponieważ grecki jogurt jest grubszy, możesz go rozcieńczyć wodą lub mlekiem, aby naśladować konsystencję maślanki przed użyciem, szczególnie na naleśniki i gofry. Wystarczy wmieszać kilka łyżek płynu, aż będzie to bardziej lejąca konsystencja, a następnie zmierzyć dla przepisu.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić 2-składnikowy jogurt upuścić ciasteczka

3. Zamień go na śmietanę lub crème fraîche.

Jest to podobne do zamiany na maślankę. Kwaśna śmietana i crème fraîche mają również przyprawę, którą można odtworzyć greckim jogurtem. Bonusem jest to, że konsystencja obu jest dość podobna do greckiego jogurtu, więc nie trzeba rozrzedzać jogurtu przed jego użyciem. Wypróbuj w ciastku kawowym, serniku, a nawet w piecu.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić idealny sernik

Jabłkowy jogurtowy tort z cynamonowo-cukrową smugą

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

4. Cienkie go używać jak zwykły jogurt.

Trudno jest pokonać prostotę ciasta jogurtowego, ale większość przepisów wymaga zwykłego zwykłego jogurtu, a nie greckiego. Jeśli wszystko, co masz, jest po grecku, możesz je po prostu rozcieńczyć, aby odtworzyć regularny jogurt i użyć go w dowolnym przepisie.

Uzyskaj przepis: Jogurt cytrynowy z kremem cytrynowym

5. Użyj go zamiast ciężkiego kremu.

Kremowe bułeczki mogą z łatwością stać się jogurtami z greckiego jogurtu i będą tak samo aromatyczne i kruche – zastąpić pół lub trzy czwarte ilości ciężkiego kremu, o które prosi grecki jogurt, aby uzyskać wspaniałe rezultaty. A jeśli ubijacie ciężki krem, spróbuj dodać odrobinę jogurtu greckiego do miksera stojącego lub miski do miksowania, aby ugotować ubitą śmietanę o lekko pikantnym posmaku, który jest świeżym dodatkiem do każdego ciasta lub ciastka.

Uzyskaj przepis: Morelowy jogurt Scones

Czy masz jakieś ulubione wypieki, które wymagają greckiego jogurtu??