(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Spójrzmy prawdzie w oczy – głębokie smażenie, a nawet płytkie smażenie, jedzenie to ból, nawet jeśli wyniki są pyszne. Olej rozpryskuje się wszędzie, twoja kuchnia robi się gorąca, a czasem ten tłusty zapach oleju może trwać w twojej kuchni i domu przez wiele dni. Kto chce pachnieć jak smażone ryby lub latki? Nikt.

Łatwe rozwiązanie? Wyjmij smażenie na zewnątrz. Oto pięć powodów, dla których warto się smażyć na świeżym powietrzu.

(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

5 powodów, dla których powinieneś usmażyć się na zewnątrz

  1. To równie łatwe, jak smażenie w domu. Jeśli masz jakiś element do gotowania (grill, przenośny palnik gazowy, przenośny piec elektryczny), to nie różni się od twojej kuchenki. Jeśli masz wtyczkę do frytkownicy, jeszcze lepiej! Po prostu przenieś całą operację na zewnątrz.
  2. Spattered oil to nic wielkiego. Z głębokim smażeniem jest nieuniknione: rozlewając olej. Ale zrelaksuj się – jesteś na zewnątrz i możesz po prostu zignorować to lub wciągnąć wszystko później.
  3. Zapachy są zminimalizowane. Zapach smażonego w głębokim tłuszczu pokarmu jest na początku pyszny, ale ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest powąchanie go kilka dni później. Smażąc na zewnątrz, świeże powietrze i następny powiew usunie wszystkie te zapachy, a także zminimalizuje zapachy wchłaniające się w twoje ubrania.
  4. Nie rozgrzeje twojej kuchni. Unikaj przemieniania się w spocony bałagan, ponieważ musisz niewolić nad gorącym piecem w zamkniętej przestrzeni. Nawet jeśli na zewnątrz jest zimno i musisz założyć kurtkę, nie przegrzejesz się.
  5. To zabawne. Jest coś fajnego w gotowaniu na świeżym powietrzu. Mieszkam w budynku z ogólnodostępną strefą rozrywkową, więc kiedy smażę pączki na grillu, przyciąga to wszelkiego rodzaju uwagę i jest świetnym sposobem na poznanie nowych sąsiadów. A jeśli masz imprezę, prawdopodobnie jest więcej miejsca dla ciebie i twoich gości niż w kuchni.

(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

Co warto wiedzieć, gdy smażymy na zewnątrz

Gotowy do smażenia poza próbą? Po prostu rób wszystko, co normalnie zrobiłbyś, stosując następujące środki ostrożności:

  • Uważaj na otwarty ogień i gorący olej. Nie napełniaj frytkownicy lub garnkiem za dużo oleju i ryzykuj, że przepełni się on w otwartym ogniu kratki gazowej. Należy również zachować ostrożność przy przenoszeniu żywności z gorącego oleju i pozwolić, aby nadmiar oleju kapał z powrotem do garnka. Miej przy sobie gaśnicę na wszelki wypadek.
  • Użyj termometru do głębokiego smażenia. Możesz nie być przyzwyczajony do zewnętrznego elementu do gotowania, więc nadal używaj termometru, aby upewnić się, że twój olej jest w odpowiedniej temperaturze. Jest to szczególnie ważne, jeśli smażymy się na grillu węglowym, gdzie trudniej jest regulować temperaturę. Jeśli olej jest zbyt gorący, natychmiast zdejmij doniczkę na żaroodporną powierzchnię i pozwól jej ostygnąć.
  • Trzymaj smażone potrawy w cieple. Jeśli gotujesz w partiach, szczególnie gdy pogoda na zewnątrz jest zimna, upewnij się, że wkładasz smażone jedzenie do ciepłego piekarnika, aby nie było mu zimno i tłusto.
  • Ostrożnie schłódź olej. Po zakończeniu pieczenia upewnij się, że olej ostygł przed jego przeniesieniem lub przeniesieniem, aby uniknąć poparzenia, ale także nie pozostawiaj go zbyt długo lub może przyciągać zwierzęta lub szkodniki..