To raczej zachwycająca restauracja w stylu sałatki.

(Image credit: svry / Shutterstock)

Poprzedniej nocy zjadłem jeden z moich ulubionych posiłków w restauracji: drobno posiekaną rukolę i sałatkę z cykorii z drobnymi, chrupiącymi, ale topiącymi się kawałkami smażonej cebuli i cienkimi jak papier kawałkami ostrych serów. To wspaniała sałatka, ale nigdy nie udało mi się jej odtworzyć w domu. W przeciwieństwie do wielu potraw restauracyjnych, które moim zdaniem można odtworzyć w domu przy odrobinie pracy detektywistycznej, sałatki mogą smakować o wiele lepiej, gdy jesteś poza domem..

Oto kilka powodów, dla których tak jest – i kilka sposobów, aby nadrobić różnicę w domu.

1. Sałatka z restauracji ma sól.

Wspaniała sałatka prawie zawsze zawiera sól – i często więcej, niż można by się spodziewać. Większość dobrych restauracji sezonowo ostrożnie – prawdopodobnie dodając sól i pieprz bezpośrednio do zieleni, a nie tylko sos.

Jeśli zazwyczaj nie dodajesz soli sałatkom, spróbuj posypać następnym razem trochę soli morskiej i sprawdź, czy nie smakuje o 100% lepiej.

2. Restauracje nie boją się tłuszczu.

Podobnie jak sól, restauracje wiedzą, jak używać tłuszczu i nie boją się go. Mogą włożyć o wiele więcej oliwy z oliwek (lub tłuszczu z bekonu, tłuszczu z kaczki lub innego luksusowego tłuszczu, którego używają do ubierania sałatki), niż odważysz się zjeść w domu! Nie znaczy to jednak, że sałatki powinny być tłuste; jeśli jest jedna rzecz, którą uważam, że restauracje czasami robią źle, to są zbyt obfite sałatki.

Ale często Twój sos do sałatek przyniesie Ci korzyść dotknąć więcej tłuszczu. W końcu to dla ciebie dobre – tłuszcz pomaga wchłonąć składniki odżywcze w zieleni!

Sałatka Radicchio z zielonymi oliwkami i parmezanem

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

3. Restauracja może znieść różnorodność i złożoność.

Często najlepsze są sałatki, z których wiele się dzieje. Sałatka z rukoli, o której wspomniałem powyżej, była równomierna, delikatnie posiekane – w lekki i puszysty sposób, co sprawia, że ​​podejrzewam, że robiono to własnymi rękami szybkiego kucharza, a nie maszyną. A może zrobiono to za pomocą profesjonalnej niszczarki do sałatek, która wykracza poza to, co mam w domu. Bez względu na to, wygląda na pracochłonne i prawdopodobnie nie będę miał problemów w domu. Miał też świeżo usmażoną cebulę, kolejny mały luksus, z którym prawdopodobnie nie będę się kłopotał w domu.

Restauracje mają skalę i czas, aby przygotować duże partie ziaren, pokroić orzechy i owoce, a także wprowadzić kompleksową gamę zieleni, nie wspominając o przygotowaniu luksusowych dodatków, takich jak smażone cukierki lub doskonale ugotowane mięso – wszystkie rzeczy, które mogą być zbyt kosztowne lub czasochłonna w domu na zwykłą sałatkę w dni powszednie.

4. Twoja sałatka została wrzucona do ogromnej miski.

Oto wskazówka, którą można z łatwością zastosować w domu. Gdy sałatka jest robiona w restauracji, a nawet w fast-casualie, często można zobaczyć, jak jest ubrana: niewielka ilość zieleniny jest rzucana i przewracana z opatrunkiem w ogromnej misce – często za pomocą pary szczypiec. Korzystanie z ogromnej miski w celu wymieszania niewielkiej ilości sałatki oznacza, że ​​można powlec liście opatrunek i całkowicie wymieszać ze wszystkim innym.

Po obejrzeniu, jak szefowie kuchni robią to kilka razy w restauracjach, wziąłem podpowiedź i zacząłem przygotowywać nasze sałatki w tygodniu do największej miseczki do przygotowania, jaką mam, zaczynając od ubierania się na dnie miski i używając szczypiec do przewracania i wrzucania zieleni, aż były dobrze przyprawione.

Więcej porad sałatkowych

  • Jak zrobić idealną prostą sałatkę
  • Francja nauczyła mnie lepszego sposobu ubierania wspaniałej sałatki

5. Ktoś inny to zrobił.

Ale w końcu myślę, że jest coś takiego w sałatce ktoś inny zrobił dla ciebie. Bardziej niż inne rodzaje jedzenia uważam, że bardzo doceniam wspaniałą sałatkę z rąk kogoś innego! Jest coś super luksusowego w świetnej sałatce z restauracji i zawsze jestem wdzięczny, gdy jem wspaniałą sałatkę, z której nie musiałem pracować.!

5 sałatek do przygotowania w domu

  • Alice Waters “Pieczony ser kozi z sałatą wiosenną – Z Chez Panisse Cafe w Berkeley, Kalifornia
  • Sałatka Radicchio z zielonymi oliwkami i parmezanem – Od Till in Columbus, OH
  • Sałatka z buraków z sosem Romesco i wiosennymi zieleniami – Z Black Sheep Pizza w Minneapolis, MN
  • Ogolony koperek, pieczona sałatka z pomidorów i pistacji z dressingiem jogurtowym – Od The Walrus and the Carpenter w Seattle, WA
  • Asparagus i Pecorino i Groch z prosciutto i miętą – Od Otto w Nowym Jorku, NY

Czy masz jakieś sałatki restauracyjne, które zostały zainspirowane do odtworzenia??