(Image credit: Jenny Huang)

W miesiącach zimowych owoce cytrusowe nadają bardzo potrzebną jasność i radość z naszych miseczek owocowych oraz słodkich i pikantnych potraw. Oczywiście wszyscy jesteśmy obeznani z popularnymi odmianami – cytrynami, limonkami i pomarańczami – ale istnieje wiele innych rodzajów cytrusów, które wchodzą w powszechne użycie, z szeroką gamą smaków, od gorzkiego do kwaśnego, aż po słodki, w zależności od część faktycznie używana. Oto pięć odmian, które zdecydowanie powinieneś spróbować.

(Image credit: Jenny Huang)

1. Ręka Buddy

Dłoń buddy, czyli palczasta cytryna, to obcy wyglądający owoc z odcinkami palców, które powstały w północno-wschodnich Indiach lub Chinach. Tradycyjna oferta w buddyjskich świątyniach, owoc jest bardzo ceniony ze względu na swoją formę i aromat. Ponieważ nie ma soku ani miąższu, dłoń Buddy jest używana tylko do cudownie pachnącej skórki. W przeciwieństwie do cytryny miąższ owoców nie jest gorzki, więc można go wykorzystać, co czyni go idealnym kandydatem do kandyzowania. Zapach cytrynowy jest fantastyczny również w przypadku alkoholi, takich jak wódka i gin. Albo posunąć się o krok dalej i uczynić rękę buddy limoncello!

(Image credit: Jenny Huang)

2. Pomelo

Oprócz pomadki mandarynkowej, cytrynowej i papowej, pomelo jest jednym z głównych przodków gatunków cytrusowych, z których pochodzi większość innych odmian uprawnych. Ten duży owoc cytrusowy jest często blady od zielonego do żółtego po dojrzeniu, o słodkim, pachnącym smaku podobnym do grejpfruta. Owoc ma jednak bardzo małą grejpfrutową goryczkę i jest wspaniałą alternatywą dla tych, którzy zwykle trzymają się z dala od grejpfrutów. Spróbuj pomelo zamiast standardowego grejpfruta i ułóż orzeźwiający riff na koktajlu paloma.

Gruba warstwa rdzenia i błony otaczająca miąższ owocu jest bardzo gorzka i uważana za niejadalną. Miąższ po wewnętrznej stronie jest bardziej suchy niż grejpfrut lub pomarańcza, więc można go łatwo pokropić daniem. Łączy się również dobrze z obfitymi rybami, takimi jak miecznik. Skórka pomelo stanowi doskonały dodatek do marmolad i jest również dobrym kandydatem do kandyzowania.

(Image credit: Jenny Huang)

3. Cara Cara

Odkryty w połowie lat 70. w Wenezueli, cara cara orange to skrzyżowanie pępka w stanie Waszyngton z pępkiem brazylijskiej Bahii. Na zewnątrz tego owocu wygląda jak każdy inny wspólny pępek, ale otwiera się na piękne różowe ciało i złożony, słodki smak, z nutami jagód i róż. Niski w kwasowości, są pyszne same lub cudowne w pomarańczowym twarogu. Dodaj wspaniałą różowo-czerwoną serię kolorów do koktajli i sałatek w porze lunchu lub przygotuj pomarańczowy sok z cytryny i soku.

(Image credit: Jenny Huang)

4. Kumquat

Twardy mały kumkwat to miniaturowa mini-oliwka o owalnym kształcie. Jego jaskrawo zabarwiona skóra jest całkowicie jadalna i często stanowi najlepszą część owoców. Pójdź naprzód, wrzuć całą rzecz do ust, aby szybko rozkoszować się słodko-kwaśnym smakiem. Kumkwaty robią świetne marmolady i są miłym dodatkiem do chutney lub marynat z różnych mięs. Dodaj je do łatwej, zielonej sałatki, aby uzyskać jasny niespodziewany cios, lub nakarm je, aby pasowały do ​​ulubionych ciast zimowych.

(Image credit: Jenny Huang)

5. Owoce Ugli

Owoce ugli, naturalna hybryda grejpfruta, pomarańczy i mandarynki, zostały po raz pierwszy odkryte na Jamajce w 1930 roku. Niefortunna nazwa odnosi się do często pomarszczonej i skażonej skóry tego owocu. Ale pod brzydką powierzchownością jest soczyste mięso, które jest słodkie jak jego tangerynowy rodzic. Owoce cytrusowe są wyjątkowo smaczne, same jedzone, ale można je stosować w bardzo podobny sposób, w jaki używa się pomarańczy. Jest doskonałym dodatkiem do sałatek, dodatków i sals i może być stosowany do aromatyzowania potraw mięsnych.