Ciśnienie-Cooker Hawaiian Kalua Pig

(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

Kotlety wieprzowe i polędwiczki są ulubionymi pośród wielu, ale te łagodne, chude kawałki mają wyższą cenę. Zajrzyj do skrzynki mięsnej, a znajdziesz tu kilka opcji, które pozwolą Ci nabrać wieprzowiny, nie zabijając budżetu na jedzenie na tydzień – musisz tylko wiedzieć, czego szukać i co z nim zrobić, gdy wrócisz do domu. Oto nasze pięć ulubionych zakupów budżetu i jak je ugotować do perfekcji.

Dlaczego te cięcia są najlepszymi zakupami

Aby określić najlepsze kawałki mięsa wieprzowego, które nie złamią budżetu na jedzenie, są łatwo dostępne w sklepie spożywczym i przygotowują się na pyszną kolację, rozmawiałem z Pamelą Johnson z National Pork Board.

Podobnie jak w przypadku większości cięć w budżecie, ten wybór wieprzowiny jest trudniejszy i zawiera więcej tłuszczu niż schabów i polędwicy o bardzo dużej zawartości tłuszczu – i to działa na twoją korzyść. Otrzymasz dużo smaku za ułamek kosztów innych cennych cięć. Są to kawałki wieprzowiny, które zapewniają zarówno cenę, jak i smak.

Pieczony rozmaryn i czosnek Wieprzowina schabowy i ziemniaki

(Image credit: Lauren Volo)

1. Pieczeń wieprzowa

Średnia krajowa cena: 1,86 USD za funt za bez kości (podczas gdy schab z kością to 1,19 USD za funt).

Co to jest: Jeśli lubisz soczyste kotlety i polędwiczki wieprzowe, pieczeń schabowa to kromka, łagodna w smaku, bardziej przystępna cenowo racja, aby utrzymać się na powierzchni radaru. Wyciąć z pełnego lędźwi, który biegnie wzdłuż grzbietu zwierzęcia od ramienia do biodra, pieczeń schabowa jest sprzedawana bez kości lub z kością i zazwyczaj waży od dwóch do czterech funtów.

Ucz się więcej: Wszystko o wieprzowinie Loin Roast: jak ją kupić i gotować do perfekcji

Najlepsze sposoby na gotowanie: Pieczeń Loin jest wszechstronna i stosunkowo łatwa w gotowaniu. Ze względu na większy rozmiar, pieczeń z polędwicy korzysta z niższej temperatury gotowania niż mniejsza polędwica. To cięcie może być pieczone w piecu lub gotowane na pośrednim ogniu na grillu. To świetna opcja, gdy próbujesz nakarmić całą załogę.

Przepisy z Loin Roast

 • Pieczony rozmaryn i czosnek Wieprzowina schabowy i ziemniaki
 • Grillowany Schab wieprzowy
 • Bone-in Pork Loin with Dijon Sauce

Wieprzowina Jamiego Olivera i gulasz z chili-pieprz

(Źródło zdjęcia: Maria Siriano)

2. Ramię wieprzowe

Średnia krajowa cena: 2,47 USD za funt

Co to jest: Ramię wieprzowe, zwane również kolbą wieprzową lub kolbą Boston, to duży, twardy kawałek mięsa marmurkowaty tłuszczem z okolicy barku wieprzowego. Jest sprzedawany bez kości i kości i zwykle waży od 5 do 10 funtów.

Ucz się więcej: Wszystko o łopatki wieprzowej: jak ją kupić i gotować do perfekcji

Najlepsze sposoby na gotowanie: To trudne cięcie zapewnia niskie, powolne gotowanie, które ostatecznie pozostawia mięso delikatne i soczyste. Wieprzowina jest bardzo uniwersalna; może być duszone lub duszone na kuchence lub przygotowane w wolnym naczyniu. Cięcie to jest powszechnie stosowane do szarpanych wieprzowiny, gulaszy, szmat i posiłków z rozdrobnionym mięsem.

Przepisy z wieprzowiną

 • Jak gotować (i rozdrabniać) Wieprzowe ramię dla wyciągniętej wieprzowiny
 • Wieprzowina Jamiego Olivera i gulasz z chili-pieprz
 • Gulasz wieprzowy i zielony (Chile Verde)
 • Slow Cooker Coconut and Green Curry Pork

Jak zrobić wspaniałe żeberka w piekarniku

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

3. Spareribs

Średnia krajowa cena: 2,76 USD za funt

Czym oni są: Żeberka są wycięte z dolnej części żeber (z bocznymi żeberkami na górze) i mostkiem. Żeberka są dość twarde i mogą być tłuste, ale jeśli mają dużo czasu na gotowanie, przekształcają się w delikatne, aromatyczne mięso, które dobrze się pieści.

Ucz się więcej: Wszystko o wieprzowych Spareribs: jak je kupić i gotować do perfekcji

Najlepsze sposoby na ich ugotowanie: Dodatkowi korzystają z niskiego, powolnego gotowania, a najłatwiej zrobić to w domu w piekarniku. Ta metoda zaczyna się od kilku minut pod brojlerem, aby brązowić mięso, następnie żeberka są pieczone w niskiej temperaturze przez kilka godzin, aż staną się superklejące.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić wspaniałe żeberka w piekarniku

Jak zrobić pierogi wieprzowe

(Źródło zdjęcia: Kimberley Hasselbrink)

4. Mielona wieprzowina

Średnia krajowa cena: 3,06 USD za funt

Co to jest: Mielona wieprzowina jest aromatyczną i wszechstronną formą wieprzowiny, wykonaną z różnych części zwierzęcia, często kończyny na ramionach i lędźwiach. Zazwyczaj jest sprzedawany w opakowaniach jednostkowych w sekcji mięsnej, chociaż może być również świeżo zmielony. W przeciwieństwie do mielonej wołowiny i indyka, pakowana wieprzowina nie zawsze zawiera procent tłuszczu, który zwykle wynosi około 15 procent.

Najlepsze sposoby na gotowanie: Mielona wieprzowina może być gotowana samodzielnie lub zmieszana z innym mielonym mięsem, takim jak wołowina, indyk i kurczak. Ugotuj, pokruszony, na płycie kuchennej lub uformuj klopsiki, hamburgery lub pieczeń, które zostaną ugotowane w piekarniku lub na kuchence. Oczekuj więcej tłuszczu podczas gotowania i bogatego, kiełbasianego smaku.

Przepisy z wieprzowiną ziemniaczaną

 • Klopsiki wieprzowe z cytryną i tymiankiem
 • Pikantne szklane kluski z chrupiącą wieprzowiną (Yum Woon Sen)
 • Jak zrobić pierogi wieprzowe
 • Tajskie klopsiki z kokosowym sosem curry (zastąpić mieloną wieprzowinę dla kurczaka)

Jak gotować kotlety wieprzowe w wolnej kuchence

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

5. Kotlety z polędwicy

Średnia krajowa cena: 3,08 USD za funt

Czym oni są: Wycinane z tyłu polędwicy, w pobliżu okolicy biodrowej, kotlety z polędwicy są najbardziej przystępnymi cenowo kotletami wieprzowymi. W przeciwieństwie do bardziej szczupłych schabów i kotletów z polędwicy, kotlety z polędwicy są ostrzejsze, zawierają różne grupy mięśni, wyższy procent kości i więcej marmurkowatości tłuszczu.

Ucz się więcej: Kompletny przewodnik po kotletach wieprzowych

Najlepsze sposoby na ich ugotowanie: Ponieważ kotlety z polędwicy mają ostrzejszy kęs, nie radzą sobie dobrze z naszą metodą “podpalania” chudego schabu lub żeberek, a następnie kończąc je w piekarniku. Zamiast tego kotlety z polędwicy czerpią korzyści z duszenia i niskiego, wolnego ciepła z powolnej kuchenki.

Uzyskaj przepis: Jak gotować kotlety wieprzowe w wolnej kuchence