(Źródło zdjęcia: Ken Weinrich / Shutterstock)

Czy w spiżarni masz butelkę soku z mlekiem? Może butelka, którą masz, czai się w tylnej części lodówki, po tym jak ją użyłeś jeden przepis to wymagało jedna łyżka stołowa. Bądźmy szczerzy – to nie jest składnik, który trafia do Twojej codziennej kuchni. Cóż, dopiero teraz.

Oto pięć sposobów korzystania z soku z małży, aby butelka nie gubiła się w ciemnych głębinach lodówki.

Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że sok z małży nie brzmi dokładnie tak, jak najseksowniejszy składnik spiżarni (jego mroczna, szara bladość nie czyni tego również żadnymi łaskami). W rzeczywistości myśl o nim może nawet sprawić, że się wzdrygniesz. Czułem się w ten sam sposób, ale ten słony sok, resztki płynu ze świeżo wyrzuconych (lub w niektórych przypadkach, gotowanych na parze) małży, ma moc uderzania w posiłki – a nawet koktajl lub dwa. Jest tradycyjnie stosowany w takich daniach jak zupę z małży i linguine z sosem z małży, ale te są dalekie od jego jedynych zastosowań.

Jeśli kiedykolwiek gotowałeś z sosem rybnym, pomyśl o soku z małży jako o poskromieniu i łagodniejszym przyjacielu.

1. Zmień grę koktajlową.

W ten weekend nadaj standardowej Krwawej Maryi jasny i soczysty akcent z odrobiną soku z małży. Działa nawet w martini. Uczciwe ostrzeżenie: Musisz być fanem ostryg, aby to działało dla ciebie; smak oceanu jest tutaj dość silny!

Uzyskaj przepis: Jalapeño Krwawa Mary z szybko marynowanymi warzywami

2. Podkręć smażoną potrawkę.

Tak jak przy użyciu sosu rybnego, aby dodać pikantnego funku do sosu do smażenia, spróbuj odrobinę słonego, mniej ostrego soku z małży, aby ożywić następny przepis. Dodaje do tego dopami, czy twój wok zawiera makaron, wołowinę, kurczaki czy warzywa.

Uzyskaj przepis: Wieprzowina wymieszać ze szparagami i groszkiem cukrowym

3. Podkreśl smak owoców morza w makarinach, zupach i risotto.

Chociaż działa to szczególnie dobrze w przepisach risotto zawierających owoce morza, sok z małży może być stosowany w dowolnym typie makaronu na bazie owoców morza, ryżu lub zupy, aby podnieść smak i przynieść jasny, świeży składnik do posiłku.

Uzyskaj przepis: Risotto z parmezanem z prażoną krewetką

4. Odtłucz patelnię z nutą oceanu.

Sok z Clamu jest dobrym substytutem bezalkoholowym, jeśli chodzi o odlewanie patelni podczas gotowania. Wraz z dodatkową wilgocią dodaje potrawie głębi smaku. Jest to szczególnie zgodne z przepisami, które używają białego wina do poluzowania jakichkolwiek brązowych bitów.

Przeczytaj więcej o podstawach bezalkoholowych: Najlepsze bezalkoholowe substytuty czerwonego i białego wina

5. Zwiększ swój sos bolognese lub marinara.

Może się to wydawać mało prawdopodobne, ale sok z małży tworzy bogatszy sos o głębszym smaku. Brininess z soku uzupełnia i równoważy kwasowość pomidorów.

Uzyskaj przepis: Spaghetti z indykiem Bolognese

Jak korzystać z otwartej butelki soku z małży?