Żywności w Grecji są legendarne. Nie trzeba długo szukać długiej listy dań i składników związanych z greckim stołem: feta, oliwki i oliwa z oliwek, figi, oregano, mięta, rozmaryn, jogurt, phyllo, avgolemono, moussaka, taramosalata, skordalia, baklava, tzatziki, dolmades … czy Twoje usta już się podlewają? Chociaż w każdej przyzwoitej amerykańskiej miejscowości istnieje co najmniej jedna grecka restauracja, prawdą jest również, że greckie jedzenie, z naciskiem na świeżość i prostą technikę, zaprasza kucharzy domowych, aby poznali jego piękno i wgląd..

Aby zacząć od tej tętniącej życiem ścieżki, odkrywamy pięć ukochanych greckich książek kucharskich – niektóre klasyczne, całkiem nowe – zalecane przez autorów żywności i nauczycieli znających tę wyśmienitą kuchnię.

1. Kokkari: Współczesne greckie aromaty Erika Cosselmona i Sary Remington

Nasza redaktorka kulinarna, Christine Gallary, uczyła od Kokkari w ramach serii Cook the Book od szkoły gotowania w San Francisco od kilku lat. To jej najbardziej popularna klasa i ta, której uczyła najczęściej.

“Myślę Kokkari to dobra książka dla domowych kucharzy, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy szukasz lżejszych posiłków, które możesz ugotować lub zabrać na zewnątrz. Jeśli uda ci się zdobyć dobry grecki jogurt, greckie oregano i oliwę z oliwek, jesteś w połowie drogi, robiąc smaczne jedzenie z tej książki! ”

Christine znajduje większość przepisów w Kokkari bycie dość prostym, ale jej ulubionym jest moussaka, obfita zapiekanka z pieczonych plastrów ziemniaczanych ułożonych w bogatą jagnięcinę ragu i zwieńczoną białym sosem, który zamienia kremowy i pięknie brązowy w piecu. “Każdy komponent nie jest trudny sam w sobie, ale wszystko razem wygląda wspaniale, zrobiłem to danie na świąteczne spotkanie i rozkręciłem się wokół”.

Lubi także robić chleb pita. “Kto nie lubi ciepłych, pełnoziarnistych chleba z rusztu? Z wyborem past, takich jak hummus i tzatziki, jest to mój ulubiony lunch”.

2. Jedzenie greckich wysp: gotowanie i kultura na rozdrożu Morza Śródziemnego przez Aglaia Kremezi

Aglaia Kremezi jest jedną z najbardziej szanowanych i kochanych pisarek kulinarnych w Grecji. Jej bestsellerowe książki kucharskie są uważane za ostatnie słowo na temat kuchni greckiej i zdobyły liczne wyróżnienia i nagrody.

Niedawny tytuł, Jedzenie greckich wysp, jest ulubieńcem szefowej kuchni i pisarki kulinarnej Michele Anny Jordan, która mówi, że jest “czymś więcej niż zbiorem przepisów, zapewnia bardzo żywe poczucie miejsca i jest zakorzeniona zarówno w tradycji, jak iw kuchni domowej, co jest moją specjalnością”. Podczas gdy Michele gotuje z innych greckich książek kucharskich (zob The Olive and the Caper poniżej) “to książka Kremeziego, do której najczęściej się zwracam, by mieć prawdziwy zmysł i smak miejsca, użyłem jej w wielu lekcjach na temat kuchni śródziemnomorskiej, a przepisy zawsze zaskakują i zachwycają moich uczniów”.

Dla Jedzenie greckich wysp, Aglaia chciała mieć pewność, że cała gama kuchni greckiej jest dobrze reprezentowana. Zebrała “cudowne i różnorodne przepisy na bogatych i kosmopolitycznych wyspach, a także tych wyjątkowo ubogich”. Na przykład: “wystawne, inspirowane wenecjanami Pastitsio of Syros obchodzone jest obok” Kawałka biednego człowieka “, pyszne meze / smak oliwki, kapary, wiosenne zioła i cytryna.

Przeglądanie tej książki jest tak samo wykształceniem w greckim życiu na wyspie, jak to jest podręcznikiem gotowania. “Nawet w suchych, zniszczonych przez wiatr skałach, gdzie praktycznie nic nie można było zasadzić, kobiety z wysp zbierają kapary lub liście z dzikiego kopru włoskiego i duszą je cebulą i winem, aby stworzyć przyjemność serwowania ze smażonym nieświeżym chlebem. polewa do tłuczonego grochu trawiastego (lathyrus), który żywił ludzi wokół Morza Śródziemnego od czasów neolitu, lub z fasolą bobowcową.To drugie danie, zwane “fava santorini”, jest teraz uważane za przysmak! ”

3. Grecki przez George Calombaris

Jenny Hartin jest menadżerem promocji książki kucharskiej w Eat Your Books oraz twórcą niezwykle popularnej strony The Cookbook Junkies® na Facebooku. Ona jest właścicielem ponad 4000 książek kucharskich, ale z nich wszystkich najbardziej pasują do niej międzynarodowe tytuły.

Ostatnio Jenny podkreśliła śródziemnomorską kuchnię Eat Your Books, w której wspomniała o kilku greckich faworytach. Ale zaraz potem odkryła australijskiego szefa kuchni, który “naprawdę wysadził moją spódnicę – George Calombaris, a zwłaszcza jego książkę, grecki. Chociaż nie jest to staromodna grecka kuchnia, pasja George’a jest zaraźliwa, a recepty w tej książce wymagają podania “.

George Calombaris jest najbardziej znany w Australii, gdzie jest restauratorem i gospodarzem australijskiego MasterChef. grecki to jego piąta książka kucharska, nowoczesne, ostre podejście do tradycyjnej greckiej kuchni. Został on opublikowany do tej pory tylko w Australii, ale warto go znaleźć.

Do tej pory Jenny zrobiła Spaghetti, Sardele, Pietruszka, Czosnek i bułki tartej; Spanakoriso (rodzaj risotto ze szpinakiem); i Gnocchi Avgolemono. “Chociaż może się wydawać, że nie jest to zbyt wiele przepisów, to miałem tylko książkę dwa tygodnie i musiałem w międzyczasie przeglądać i gotować z wielu innych tytułów.” Fakt, że musiała zmierzyć się z trzema przepisami, robi wrażenie. Określiła prawie każdy inny przepis w książce na przyszłe projekty. Jenny dzwoni grecki “NY graffiti spotyka pyszne greckie jedzenie” i mówi, że “zainspiruje nowe pokolenie kucharzy do przyjęcia tej kuchni”.

4. The Olive and the Caper: Przygody w kuchni greckiej Susanna Hoffman

Szef kuchni, autor książki kucharskiej i nauczycielka, Michele Anna Jordan, pracowała przez wiele lat z wielu książek kucharskich, więc gdy jest entuzjastycznie nastawiona do tytułu, wiesz, że musi to być coś wyjątkowego. W tym przypadku wskazuje na 700-stronicowy klasyk, który jest tak samo przygodową historią podróży, jak obszerny podręcznik do greckiej kuchni.

Chociaż znajduje The Olive and The Caper “odrobinę nadoprojektowany, wciąż go cenię, książka jest tak ciepło zaangażowana, że ​​niemal czuje się tak, jakby z każdej strony emanowało światło słoneczne, a kuchnia sama w sobie jest słoneczną kuchnią, a Hoffman pięknie ujmuje ten aspekt, podobnie jak zdjęcia z książki . ”

Jest 325 przepisów kulinarnych i 16-stronicowa pełnokolorowa sekcja z przodu. Michele uważa, że ​​”przepisy są realistyczne i dobrze napisane i mogą służyć jako mapa drogowa do konkretnego dania lub jako inspiracja dla każdego kucharza wygodnego w stylu śródziemnomorskim. Przeprojektowane w przepisach są eseje i paski boczne, które podkreślają ludzi, składniki , dania i dyskretne regiony Grecji, w tym wyspy i ich unikalny styl gotowania i dzielenia się przyjemnościami stołu. ”

5. Kompletna księga greckiego gotowania w Klubie Przepisów katedry prawosławnej św. Pawła

Wreszcie, co lista greckich książek kucharskich byłaby kompletna bez tego klasyka? Pełna książka greckiego gotowania wyrosła z projektu zbierania funduszy opracowanego przez grupę 17 kobiet zwanych The Recipe Club, wszystkich członków prawosławnej katedry Świętego Pawła na Long Island, którzy mieli nadzieję zebrać pieniądze na kredyt hipoteczny kościoła. Ich historia, szczegółowo opisana na stronie internetowej katedry, zawiera zabawny fakt, że sukces ich książek kucharskich pozwolił im zapłacić za “dwa żyrandole, dwie wielkie mozaiki, wspaniałe organy, kuchnię na dole i książki liturgiczne”. w katedrze dla członków. ”

Sama książka oferuje zarówno autentyczność, jak i praktyczność, jak to jest napisane przez greckich imigrantów i ich potomków, którzy z miłością i starannie dostosowali kuchnię do amerykańskich kuchni. Istnieją przepisy na wszystko, od przystawek do deserów, i zawiera kompleksowy dodatek z informacjami na temat greckiej kawy i win; jak pracować z phyllo, kadaife i liśćmi winogron; i jak przygotować kalmary, małże i karczochy. Wszystkie klasyki są tutaj, takie jak moussaka, spanakopita, avgolemono i wiele rodzajów ciastek phyllo, które zabiorą cię daleko poza baklawę.

Ten wypróbowany i prawdziwy tom, opublikowany po raz pierwszy w 1991 roku, nadal będzie należał do twoich bardziej współczesnych książek o tej starożytnej i wciąż aktualnej kuchni.

(Źródło: katedra św. Pawła)

Oryginalnych 17 członków The Recipe Club of St. Paul’s Orthodox Cathedral

Oczywiście w dzisiejszych czasach dostępne są dziesiątki greckich książek kucharskich, więc ta lista pięciu tytułów prawdopodobnie nie będzie zawierać jednego z twoich ulubionych. W komentarzach proszę podać swoją ulubioną grecką książkę kucharską!