(Źródło zdjęcia: Michelle Peters-Jones)

Konserwy fasoli są podstawą do przechowywania w spiżarni przez cały czas. Wybierz ulubioną odmianę i obserwuj, jak łatwo i bezproblemowo to proste i niedrogie jedzenie może uratować posiłek. Od chili i zupy, po burritos i dania z ryżu, fasola w puszkach wie, jak być bohaterem stołu obiadowego – tak długo, jak tylko poznasz tajniki gotowania z nimi. Oto pięć błędów, których należy unikać.

1. Najpierw nie płukać fasoli.

Otwórz każdą puszkę fasoli i pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest gęsta, lepka ciecz, która otacza ziarna. Ten płyn jest nie tylko bogaty w skrobię, ale jest też zwykle pełen sodu. Jeśli przepis nie wymaga użycia tego płynu, nie będzie to miłe uzupełnienie Twojego dania.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Tak długo, jak przepis nie wymaga tego płynu, pamiętaj o spuszczeniu i spłukaniu wszystkich odmian konserw z puszki przed dodaniem ich do posiłku.

2. Nadmierne przyprawianie fasoli.

Zawsze mówimy o znaczeniu przypraw podczas gotowania, ale jest to jeden rodzaj jedzenia, w którym najlepiej jest powstrzymać się od soli. Większość fasoli w puszkach zawiera dużo sodu, więc nie trzeba dużo soli, aby wziąć je z dobrze doprawionego do super słony.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Koniecznie przeczytaj etykietę na puszce. Niektóre odmiany są niskosodowe, ale większość fasoli w puszkach – nawet po ich przepłukaniu – zawierają sporą ilość sodu, w związku z czym nie potrzebują dużo przypraw. Jeśli dodasz sól, zacznij od bardzo małej ilości, następnie dodaj więcej do smaku – tylko jeśli to konieczne.

3. Używanie złej ilości ziaren przy zamianie konserw na suszone.

Jest to zrozumiałe, jeśli chcesz pominąć długi czas namaczania i zastąpić fasolę konserwową suszoną, ale gdy przepis wymaga suszonej fasoli, zastępowanie takiej samej ilości puszkowanej fasoli nie spowoduje jej zmniejszenia. Podczas gotowania ziarna suszone zwiększają się (prawie dwukrotnie) zarówno pod względem wagi, jak i objętości.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Zasadniczo zamień dwie (15 uncji) puszki fasoli na każdą filiżankę suszonej fasoli wymaganą w Twoim przepisie.

4. Niezupełnie suszenie fasoli przed pieczeniem.

Po opróżnieniu i spłukaniu puszka fasoli może być zwykle używana tak jak jest – chyba że masz zamiar je upiec. Ważne jest, aby dodać dodatkowy krok do ich całkowitego wysuszenia, zanim przejdziesz dalej. Kiedy ciecierzyca lub inna fasola są jeszcze mokre, gdy trafiają do piekarnika, nigdy nie uzyskają tak chrupiącej powierzchni, która czyni je tak pysznymi.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Niezależnie od tego, czy pieką ciecierzycę lub jakikolwiek inny rodzaj fasoli, delikatnie przeturlaj je pomiędzy papierowymi ręcznikami lub czystymi ręcznikami, aby dokładnie je wysuszyć przed przeniesieniem do piekarnika.

Czytaj więcej: Jak zrobić chrupiące pieczone ciecierzycę w piekarniku

5. Przechowywanie resztek fasoli z powrotem w puszce.

Tak, ta podstawowa spiżarnia jest posiłkiem wygodnym, ale jeśli chodzi o resztki, najlepiej jest włożyć trochę pracy nóg. Choć może wydawać się to kuszące, nie przechowuj dodatkowych ziaren z powrotem w puszce. Podniosą smak metalu, który jest dość nieapetyczny.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Wyrzuć puszkę po otwarciu; przechowuj resztki fasoli w zadaszonym szklanym lub plastikowym pojemniku w lodówce nawet przez tydzień.

Jakie są twoje najlepsze wskazówki do gotowania fasoli w puszkach?