O tej porze roku, kiedy oberżyny wszystkich kształtów i rozmiarów są obfite na rynku rolników, wydaje się, że możliwości są nieograniczone. Wrzuć go do grilla, piecz go, dusząc, dusząc lub smażąc – niezależnie od tego, jak jest ugotowany, bakłażan z pewnością będzie pyszny. To jest tak długo, jak unikasz tych powszechnych błędów gotowania bakłażana.

Jeśli ktoś kiedykolwiek powiedział ci, że nie lubi oberżyny, może to być spowodowane tym, że popełniono jeden z tych błędów, który może uniemożliwić mu gotowanie w miękkim, delikatnym warzywku, które powinno być.

1. Nie gotować go w wystarczającej ilości tłuszczu.

Miąższ bakłażana przypomina gąbkę – natychmiast wchłonie każdą ciecz, której dotknie. Napełnij łyżeczką oliwy z oliwek nad kostkami, zanim je usmażysz, a zobaczysz, że jest już przemoczona przez mięso, zanim blacha do pieczenia dostanie się do piekarnika. Musisz być trochę bardziej hojny, aby na zewnątrz bakłażana było wystarczająco dużo oleju, żeby gotować prawidłowo.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Nie bój się tłuszczu podczas gotowania bakłażana, ponieważ go potrzebuje. Zamiast przepisywania ilości oleju lub masła, przepis wzywa, podążaj za nim i bądź gotowy do natychmiastowego przeniesienia go na ciepło.

2. Gotowanie w zbyt dużej ilości tłuszczu.

Powiedziałeś, że nie chcesz spaść na drugą stronę spektrum i utopić bakłażana w tłuszczu. Ponieważ jest tak gąbczasta, wyniki mogą być wyjątkowo tłuste i nieprzyjemne, jeśli namoczysz warzywa w oleju lub maśle. Jest tak szczególnie w przypadku smażenia.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Nie wariuj, gdy Twój bakłażan wchłonie cały olej w recepturze i nalej więcej. Zamiast tego ufaj, że jest wystarczająco dużo, by wykonać to zadanie. Przepisy, które wymagają smażenia bakłażana, zwykle wykorzystują techniki takie jak sól lub zanurzenie w mleku, aby złagodzić nadmierne wchłanianie oleju.

3. Zawsze obieraj to przed gotowaniem.

Jeśli jest to bardzo duży bakłażan, warzywo może być starsze, a skóra bardziej twarda, dlatego warto go obrać. Ale mały, młody bakłażan ma cienkie, delikatne skórki, które nadają warzywom świetną teksturę po ugotowaniu.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Oceń sytuację na jeden oberżynę, aby zdecydować, czy musisz ją obrać, czy nie. Małe odmiany zwykle mają cienkie skórki, które można pozostawić i są przyjemne do jedzenia. Upewnij się, że wybierasz od razu najlepszy bakłażan, aby uniknąć tego problemu.

4. Przeludnienie patelni.

Najlepszym bakłażanem jest karmelizowany i chrupiący na zewnątrz i delikatny w środku. Osiąga się to przez nadanie kostkom lub plasterkom wystarczającej ilości miejsca, aby przy gotowaniu brązowieć. Jeśli przeludnisz je na patelni lub blachy do pieczenia, będą parować zamiast brązowego i nigdy nie dostaniesz tej karmelizacji.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Daj swojemu pomieszczeniu z bakłażanem oddech. Rozłóż je w pojedynczej warstwie w dowolnym naczyniu, w którym je gotujesz, aby mieć miejsce na brązowienie i uzyskanie przyjemnego i rześkiego wyglądu na zewnątrz, podczas gdy wnętrze gotuje się, by było miękkie i delikatne.

5. Utonięcie w sosie lub serze.

Bardzo kuszące jest zrzucenie całego sosu pomidorowego i mozzarelli na bakłażan, ale staraj się praktykować pewne ograniczenia tam, gdzie możesz. Czemu? Bo bakłażan naprawdę smakuje wybornie, a jeśli całkowicie utoniesz w sosie, serze lub w jednym i drugim, nigdy nie posmakujesz samego warzywa.

Postępuj zgodnie z tą wskazówką: Użyj dodanych składników, aby poprawić smak bakłażana – nie zamaskuj go. Wtedy będziesz mógł smakować (i cieszyć się) każdą częścią potrawy.

3 przepisy, które umieszczają bakłażana w centrum uwagi

  • Vegan Smażony czosnek Tofu i bakłażan
  • Sałatka Farro z pieczonymi bakłażanem, cebulą karmelizowaną i orzeszkami pinii
  • Wolnopłonowy Ratatuj