Data Medjool i Apple Charoset

(Źródło zdjęcia: Karen Biton-Cohen)

Oprócz nieodparcie słodkiego smaku i wszechstronności, daty, gdy są prawidłowo przechowywane, mają bardzo długi okres przydatności do spożycia. Nawet gdy tracą wilgoć i twardnieją, wciąż istnieje sposób na ożywienie tego delikatnego ugryzienia. Ale to nie znaczy, że trwają wiecznie. Daty mogą i są złe.

Oto trzy charakterystyczne sygnały, że te słodkie randki zmieniły się na gorsze.

1. Daty są odbarwione lub spleśniałe.

Nie mówię o białym filmie, który ma tendencję do pokrywania się z nieaktualnych dat – to po prostu krystaliczny cukier, który został wyciągnięty na zewnątrz, gdy daktyle tracą wilgoć. Jeśli zauważysz, że daty rozwinęły się lub zmieniły kolor na dużo ciemniejszy, na zewnątrz lub w środku, najlepiej je rzucić.

(Źródło zdjęcia: Maria Siriano)

2. Źle pachną.

Zapach jest wyraźnym wskaźnikiem, który ostrzega o zepsutych datach. Te bursztynowe owoce nie mają silnego zapachu, ale na pewno zauważysz delikatny i łagodny zapach. Jeśli wykryjesz silny, odpychający lub zgniły zapach, weź to jako znak, że twoje daty się pogorszyły i nadszedł czas, aby je rzucać.

3. Odwiedzasz odwiedzających w swoich datach.

Weź pod uwagę, że jest to dobry powód do przerywania otwartych dat, a nie zagryźć w nie. Ponieważ nie są one traktowane pestycydami, daty organiczne mają potencjał przyciągania robaków, pająków i robaków, które zwykle wnikają do wnętrza owocu. Potencjalnym wskaźnikiem szkodników są małe, brązowe plamki, które wyglądają jak trociny. Choć może się to nie zdarzać często, nie jest to wcale rzadkie. Szczęście (er, nieszczęście) mogłoby mieć to, znalazłem robaka w jednym z moich dat podczas robienia smoothie zaledwie kilka dni po napisaniu tego.

Nie trzeba jednak zaznaczać, że cała partia jest zła. Rzucaj wszelkie daty z błędami i upewnij się, że otworzysz i sprawdzisz resztę. Daty mogą również przyciągać muszki owocowe i inne szkodniki, jeśli nie są prawidłowo przechowywane w domu. Najlepszą linią obrony jest unikanie przechowywania dat w otwartym pojemniku lub torbie w temperaturze pokojowej oraz przechowywanie ich w zamkniętym pojemniku w lodówce lub zamrażarce.