Gdy kupujesz impuls, możesz zrobić coś gorszego niż okazjonalne pudełko świeżych jagód, ale kto z nas nie wybuchł zimnym potem na obudowie lodówki, dotknięty szokiem z naklejkami? Na szczęście istnieje kilka sposobów na zjedzenie jagód bez rozbijania banku.

1. Wybierz truskawki zamiast “jagody odmiany”.

Być może zauważyliście, że można uzyskać dużo więcej za kupowanie truskawek niż borówki. Valerie Lott, wiceprezes ds. Zarządzania produktami w firmie Driscoll’s, rozróżnia truskawki i “jagody odmiany” (np. Jagody, maliny i jeżyny). Ten ostatni może średnio o 30 centów więcej w cenie za uncję.

“Wyjaśnienie jest dość proste”, mówi Lott. “Koszt akr na jagody odmiany jest znacznie wyższy.” Lott dodaje, że każdy akr jagód odmiany może przynieść mniej owoców niż akr truskawek. Te dwa czynniki powodują, że o wiele bardziej ekonomiczne jest uprawianie (i spożywanie) truskawek niż inne mniejsze odmiany jagód.

2. Wybierz własne jagody.

Wybierając własne jagody, wycinasz sporo podstawowych kosztów, w tym koszty pracy i transportu. Jest to również łatwy sposób na trening – miłe przypomnienie ciężkiej pracy, za którą płacisz, gdy wyjdziesz na jagody w supermarkecie.

Witryny takie jak pickyourown.org mogą pomóc Ci znaleźć najlepsze miejsce w Twojej okolicy do zbierania jagód prosto z buszu. Podczas gdy łatwo jest wypolerować kufel letnich jagód, po całym dniu spędzonym na farmie może być trudno wykorzystać całe swoje łupy, dlatego wielu doświadczonych zbieraczy zaleca zamrażanie lub gotowanie z nimi, gdy są jeszcze świeże. Sprawdź nasze porady dotyczące zbierania własnych borówek.

3. Powiedz tak zamrożonym jagodom.

Jeśli naprawdę chcesz zdobyć najwięcej jagód za swoje pieniądze, sięgnij po sekcję zamrażarki supermarketów. Chociaż nie są tak piękne jak ich świeże odpowiedniki, zamrożone jagody są znacznie tańsze i można je kupić w dużych ilościach w celu łatwego i natychmiastowego użycia. Idealnie nadają się do koktajli – za pomocą mrożonych owoców można ominąć lód – ale można też piec z nich, używać ich do zacięcia, lub ubić z nich sos sałatkowy. Szukać inspiracji? Mamy dla ciebie jeszcze kilka pomysłów.