(Źródło zdjęcia: David Hopler z D Square Photo & Video)

Istnieje wiele sposobów na to, aby stać się lepszym kucharzem: możesz czytać wiele książek kucharskich, uczyć się od ekspertów, chodzić do szkoły kulinarnej lub pracować w szkołach gotowania i pieczenia Kitchn’s. Możesz zrobić ten sam przepis kilkadziesiąt razy lub gotować cały dzień, aby przygotować się na tydzień lub dużą imprezę. Wykonaj dowolne z nich w dowolnym momencie, a poprawisz swoje umiejętności gotowania – bez wątpienia!

Jedyny potencjalny problem? Potrzebujesz czasu na większość tych rzeczy. Czy nie byłoby miło, gdybyś mógł poprawić swoje życie kulinarne w – powiedzmy – pięciominutowych porcjach? Możesz! Nasza lista mini zadań i projektów wykonywanych w ciągu pięciu minut lub mniej sprawi, że gotowanie stanie się łatwiejsze, szybsze i trochę bardziej doświadczone.

(Źródło zdjęcia: Leela Cyd)

15 pięciominutowych projektów poprawiających Twoje życie kulinarne

1. Ćwicz umiejętności noża, rąbiąc dodatkową cebulę.

Następnym razem, gdy posiekacie cebulę, posiekajcie dodatkową, aby pracować nad swoimi umiejętnościami noża. Jeśli masz więcej niż pięć minut i naprawdę chcesz wejść w huśtawkę, posiekaj całą masę, aby karmelizować, a następnie zamroź..

 • Jak cienko pokroić cebulę
 • Jak pokroić cebulę: wideo

2. Ćwicz rozcinanie jedzenia na kawałki o tej samej wielkości.

Jak napisała kiedyś Faith, “prawdziwą cechą umiejętności dobrego noża jest niezawodne cięcie wszystkiego do tego samego rozmiaru”. Chcesz, aby wszystko gotowało się w tym samym tempie, więc opłaca się ćwiczyć cięcie dokładnie i równomiernie.

Jak się tego nauczysz? Zacznij od marchewki!

 • Jak wyciąć marchewki: 4 podstawowe cięcia

3. Przećwicz pękanie pęczku jajek jedną ręką.

Jeśli planujesz zrobić quiche lub coś, co zużywa dużo jaj, skorzystaj z okazji, aby ćwiczyć jednoręczne pęknięcie jajka. Wiedza o tym, jak złamać jajko jedną ręką, jest czymś więcej niż tylko fajną sztuczką; jest to naprawdę praktyczne, ponieważ uwalnia twoją drugą dłoń, by mieszać lub trzepać w tym samym czasie. Obejrzyj samouczek wideo, a następnie spróbuj.

 • Jak złamać jajko za pomocą tylko jednej ręki: wideo

(Źródło zdjęcia: Ariel Knutson)

4. Pracuj nad techniką pan flip z suchą fasolą.

Kiedy Ariel była w szkole kulinarnej, jej instruktor kazał jej ćwiczyć jej patelnię z torebką z suszonej fasoli. Zgadza się – kiedy ćwiczysz patelnię z suszoną fasolą zamiast prawdziwego (gorącego) jedzenia, nie musisz stresować się rozlewaniem. Jeśli się rozlejesz, nic wielkiego!

 • Łatwy sposób pracy nad techniką Pan Flip

5. Przygotuj starter na zakwasie.

Jeśli lubisz smak chleba na zakwasie, ale nie masz nikogo, kto mógłby przekazać ci starter, dobre wieści! Możesz zrobić własne. Trzeba tylko wymieszać trochę wody i mąki, a następnie pozwolić jej usiąść. Tak, musisz się nad tym zastanowić przez kilka następnych dni, ale prawie nie ma czasu, aby zacząć.

 • Jak zrobić własny starter na zakwasie
 • Beginner Sourdough Sandwich Loaf

6. Brązowac bez przesuwania przez 5 minut.

Jeden błąd, jaki każdy początkujący robi w kuchni? Przenoszenie jedzenia za dużo na patelni. Następnym razem, gdy przypatrujesz się kawałkiem mięsa lub brązowym rondlem warzyw, nie rób sobie z nim co 20 sekund. Pozwól mu usiąść na dobre pięć minut przed włączeniem lub mieszaniem, aby naprawdę, naprawdę brązowe, które buduje smak.

 • Jak prawidłowo przyprawić mięso

7. Ćwicz deglazję (i oczyść patelnię, gdy jesteś w niej).

Jeśli naprawdę przypieczętowałeś kawałek mięsa lub karmelizowaną cebulę w złotą dobroć, to dno twojej patelni prawdopodobnie to pokazuje. Po kolacji możesz spędzić 10 minut na szorowaniu, lub możesz spędzić dodatkowe 5 minut, gdy wciąż gotujesz, aby zdrobnić patelnię, skoncentrować smak – i gotowe! – wyczyść również. Całkowicie warto wiedzieć, jak to zrobić. Przeczytaj wszystko o tym, jak to zrobić tutaj:

 • Dlaczego nie powinieneś zdejmować naczynia z kuchenki, dopóki nie będzie czysta

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

8. Zetrzyj skórkę cytrusową i zamroź ją.

Świeża cytrusowa skórka to fantastyczny sposób na przysmażanie potraw, ale nie zawsze możesz mieć je pod ręką. Zamiast wybiegać do sklepu, weź pięć minut, gdy następnym razem będziesz mieć kilka cytryn, limonek i pomarańczy, zrób je wszystkie, a potem zamroź. (Oto, co możesz zrobić z tymi skorzenionymi cytrynami).

 • Jak łatwo Zest Cytryny, limonki i pomarańcze
 • Szybka wskazówka: Zamroź skórkę cytrusową

9. Zapach swoich przypraw.

Kiedy ostatnio (lub kiedykolwiek!) Naprawdę poczułeś swoje przyprawy? Przejdź przez swoją szufladę przypraw i poczuj ich zapach, abyś sam się z nimi zapoznał. Zwróć uwagę na różnice między nimi i zwróć uwagę na te, które naprawdę przyciągają twoją uwagę. (Zwróć też uwagę, jeśli nic nie możesz wyczuć. Jeśli tak jest, wyrzuć to przyprawa i zastąp.)

10. Wyczyść młynek do przypraw.

Kiedy już to robisz, wyczyść młynek do przypraw. Jeśli dużo mielicie przyprawy, prawdopodobnie zwiększyliście nadmiar olejków i fragmentów przypraw. To jest bardzo łatwe do wyczyszczenia – po prostu złap trochę ryżu!

 • Jak czyścić kawę lub Młynek do przypraw

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

11. Oddziel łyżki pomiarowe.

Wypełnijmy Cię małym sekretem: Jeśli trzymasz wszystkie miarki w stosie w szufladzie, jest lepszy sposób. Nie przeszukuj tego stosu, aby znaleźć to, czego potrzebujesz; po prostu oddziel łyżeczkę i łyżki stołowe – lub te, z których najczęściej korzystasz – i włóż je do swojego małego pojemnika, tak jak to zrobiła tutaj Faith. Wskazówki na temat oszczędzania czasu, które oszczędzają czas, czynią życie lepszym. (I zdecydowanie zdejmij je z pierścienia! To samo dotyczy mierzenia kubków.)

 • Jak organizuję moje miarki

12. Sprawdź i skalibruj termometr żywności.

Czy jesteś pewien, że termometr do żywności jest dokładny? Nie zrobi ci to wiele dobrego, jeśli tak nie jest! Przetestuj go, umieszczając go w lodowatej wodzie i wrzącej wodzie. Powinien wyświetlać 32 ° F w lodowatej wodzie lub 212 ° F we wrzącej wodzie. Jeśli odczyt jest wyłączony, należy go skalibrować.

 • Jak skalibrować swój termometr do mięsa
 • 4 Ważne wskazówki dotyczące korzystania z termometrów do gotowania

13. Używaj prawie pustego dżemu, musztardy i pasty pomidorowej.

To bardzo satysfakcjonujący projekt, gdy masz kilka wolnych minut. Otwórz lodówkę i wyciągnij wszystkie prawie puste słoje i dżem, musztardę lub koncentrat pomidorowy. (Wiemy, że tam są.) Następnie postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby wstrząsnąć tym słojem i zamienić te resztki w zupełnie nową rzecz.

 • 9 sposobów, aby przestać marnować ostatnie kawałki dżem, musztardę i pastę z pomidorów

(Źródło zdjęcia: Dana Velden)

14. Przygotuj szybko marynowaną czerwoną cebulę.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania marynowanej czerwonej cebuli. Zrób serię w pięć minut, a będzie przechowywać w twojej lodówce przez kilka tygodni. Każdy kucharz powinien mieć przy sobie słoik.

 • Jak zrobić szybko marynowane czerwone cebule

15. Zrób duży słoik sosu do sałatek.

Wiesz już, że domowe sosy do sałatek są tam, gdzie są, ale czy robisz wystarczająco dużo w tym samym czasie? Typowy przepis na sos sałatkowy daje jedną filiżankę lub mniej, ale można zaoszczędzić czas i zachęcić więcej jedzenia sałatek przez zrobienie duży wsad wszystkie naraz. Podwójny lub potrójny przepis na sos sałatkowy i napełnij duży słoiczek z kuleczkami, aby przejść przez dziesiątki sałatek w tygodniu.

 • Tip for Better Salads: Make Big Jars of Homemade Dressing
 • 5 porad dotyczących lepszego sosu sałatkowego
 • 6 sosów sałatkowych do poznania na pamięć