Przez lata opierałem się kupowaniu moździerza i tłuczka – jak to w ogóle mogło być w kuchni przydatne? Odczuwam w ten sposób większość nieistotnych rzeczy, ponieważ mieszkam w maleńkim mieszkaniu. Potem, po latach mielenia nasion kminku z dnem starego rondla, poddałem się i kupiłem piękny z ulubionego sklepu w kuchni. Niemal natychmiast zostałem nawrócony. To dlatego, że moździerz i tłuczek mogą przygotować o wiele więcej, niż początkowo sądziłem. Oto 10 rzeczy do rozpoczęcia.

1. Pesto

Jednym z najbardziej klasycznych zastosowań moździerza i tłuczka jest pesto. Chociaż możesz po prostu wrzucić składniki do robota kuchennego, tak to robisz w stylu nonna. Otrzymasz niezaprzeczalnie lepsze wyniki, gdy będziesz miażdżył i siniakował składniki zamiast ich drobnego siekania, co może sprawić, że surowy czosnek i bazylia będą gorzkie..

Uzyskaj przepis: Jak zrobić Perfect Pesto za każdym razem

2. Opatrunek Cezara

Najlepszym sposobem zacierania tych sardeli i czosnku na pastę do klasycznego sosu Cezara jest użycie moździerza i tłuczka. Mój ma poręczny dziobek, więc właściwie kontynuuję opatrunek w narzędziu, ubijam żółtka i oliwę i wylewanie opatrunku z dziobka.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić najlepszy sos cezara

3. Guacamole

Jeśli twój moździerz i tłuczek jest wystarczająco duży, możesz traktować go jak tradycyjny molcajete, meksykański moździerz i zacierać razem autentyczny guacamole.

Uzyskaj przepis: Doskonały Guacamole

Grillowane udka z kurczaka z chimichurri

(Image credit: Lauren Volo)

4. Chimichurri

Srebrzysty argentyński sos, który świetnie pasuje do steku, kurczaka lub ryby, łatwo łączy się w moździerzu i moździerzu. Podobnie jak pesto, chimichurri zostaje zmiażdżony, a nie posiekany, gdy jest wytwarzany w ten sposób, co sprawia, że ​​produkt jest lepiej wymieszany..

Uzyskaj przepis: Spódnica stek z Chimichurri

5. Mieszanki przyprawowe

Chociaż możesz kupić większość mieszanek przypraw już zmielonych, ich zmielenie zapewnia, że ​​będą one najbardziej świeże i mocne w zapachu i smaku. Zmiksuj mieszankę przypraw, aby uzyskać mieszanki takie jak Middle Eastern za’atar, Indian garam masala lub North African baharat.

Uzyskaj przepis: Baharat to mieszanka przypraw w Afryce Północnej, z której będziesz korzystać na wszystko

6. Aioli

Wasze surowe warzywa, grillowane mięso i ryby oraz frytki nie wiedzą, czego brakuje, jeśli nie spotkali aioli. Czosnkowaty majonez robi wszystko lepiej i łatwo łączy się w moździerzu i tłuczku.

Uzyskaj przepis: Aioli

7. Hummus

Chrupiącemu, bardziej rustykalnemu hummusowi, sięgnij po moździerz i tłuczek. W końcu, podobnie jak pesto, hummus był tradycyjnie wytwarzany w tym narzędziu.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić Hummus od podstaw

Kerala Coconut Curry z kurczakiem

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

8. Pasta curry

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych curry o wysokiej jakości, ale nic nie przebije smaku domowej wersji. Lista składników może wydawać się zniechęcająca, ale jest to po prostu kwestia zacierania wszystkiego w moździerzu i tłuczku.

Uzyskaj przepis: Massaman Curry z wołowiną

9. Gremolata

Ten włoski klasyk składa się z kilku podstawowych składników – pietruszki, czosnku i skórki z cytryny – ale łączy się w celu stworzenia zapakowanego smaku, pikantnej przyprawy do ryb lub pieczonych warzyw. Wykonanie go w moździerzu i tłuczce tworzy gładszy, bardziej przypominający pastę produkt.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić klasyczny włoski Gremolata

10. Sole smakowe

Fantazyjne sole smakowe mogą kosztować fortunę w specjalistycznych sklepach spożywczych, co jest zabawne, ponieważ są tak łatwe do zrobienia w domu. Zmieszaj mieszankę suszonych ziół i przypraw z grubą solą w moździerzu i tłuczkiem dla wersji DIY.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić smakowe sole

O czym zapomnieliśmy? Jak inaczej używasz moździerza i tłuczka?