Wielu z nas czeka na nadejście wiosennych targów dla rolników, ale jest też inne źródło pięknych, sezonowych produktów zielonych: własnego podwórka lub lokalnego parku! Rośliny takie jak mniszek lekarski, gwiazdnica i ćwiartki jagniąt są często odrzucane jako chwasty, ale w wielu przypadkach są nawet bardziej pożywne niż produkty uprawne – i całkiem smaczne też.

Oto 10 dzikich roślin, które mają oko na tę wiosnę:

  • Cyklica (Media Stellaria) – Ta delikatna roślina często rośnie w rozwalających się matach i ma łagodny zielony smak. Szybko zwiędnie, więc zjedz delikatne liście, łodygi i kwiaty tak szybko, jak to możliwe po zerwaniu. Kurczątko zawiera wapń i witaminę C, najlepiej podawane na surowo w naczyniach podkreślających jego świeżość, takich jak sałatki, kanapki, soki i pesto.
  • Kręcone dok lub żółty dok (Rumex crispus) – Zbierz delikatne, nieco kwaśne młode liście, zanim staną się trudne. Są bogate w witaminę C, żelazo i wapń, mogą być spożywane na surowo w sałatkach lub gotowane na parze, gotowane lub smażone jak inne liściaste warzywa. (Uwaga: Jedz z umiarem, jeśli jesteś wrażliwy na kwas szczawiowy).
  • Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – Wysoce pożywne liście mniszka mogą być spożywane na surowo lub ugotowane tak, jakbyś używał zieleniny jak jarmuż lub boćwina (patrz przepisy kulinarne tutaj). Młode warzywa są mniej gorzkie i ostrzejsze niż dojrzałe liście; jednak goryczka jest w rzeczywistości korzystna dla układu trawiennego. Aby poskromić gorycz, dodaj tłuszcz, np. Olej, bekon, masło lub orzechy. Słodko-gorzkie kwiaty mogą być spożywane w sałatkach lub mieszankach masła lub zamienione w galaretkę i wino.
  • Ćwiartki Baranka lub biała gęsia skórka (Chenopodium album) – ćwiartki jagnięciny bogatej w wapń i białko smakują jak szpinak, bliski krewny i mogą być stosowane w dowolny sposób, w jaki spożywałbyś szpinak. Nowe pędy i delikatne liście są wyjątkowo smaczne (wypróbuj je w zielonych koktajlach), podczas gdy większe liście są lepiej ugotowane. (Uwaga: Jedz z umiarem, jeśli jesteś wrażliwy na kwas szczawiowy).
  • Malwa (Malva neglecta, M. parviflora) – Ta łagodna aromatyzowana roślina ma śluzowatą jakość trochę jak okra. Zjedz delikatne liście w surówkach i koktajlach lub gotuj na parze, gotuj lub smażyć jak szpinak. Liście mogą być również stosowane w kojącej herbacie do suchych bólów gardła i kaszlu. Kwiaty tworzą ładny, jadalny dodatek.

(Źródło zdjęcia: Megan Gordon)

Wiosna Quiche z porami i szczawiu

  • Sałata górnika (Claytonia perfoliata) – tak nazwany, ponieważ pomógł górnikom uniknąć szkorbutu, ta zielona witamina C jest łagodna, soczysta i niezwykle ładna. Sałata Minera najlepiej smakuje świeżo, bez względu na to, czy skubisz ją na miejscu, czy też zjesz w sałatce (zapalić sos) lub kanapce.
  • Musztarda (Brassica spp., szczególnie B. rapa, B. nigra) – Dzikie musztardowe zielenie są pożywne i pikantne i można je gotować tak jak uprawiane zieleniny gorczycy i inne liściaste warzywa. Młode liście mają lepszą konsystencję i łagodniejszy, gorzki smak. Kwiaty są również przyjemnie ostre i stanowią dobry dodatek.
  • Pokrzywa (Urtica dioica) – Nettles może być onieśmielający, ale są warte wysiłku. Pokrzydź pokos zanim zaczną kwitnąć i używaj rękawiczek, nożyczek i / lub szczypiec, aby nie dotykać ich bezpośrednio. Następnie ugotuj je lub rozdrobnij, aby usunąć żądło. Ta zapakowana w kwas zieleń wywołuje szpinak, ogórek, miętę i pietruszkę, a także jest bogata w witaminy i minerały.
  • Fioletowy (Viola spp., szczególnie V. sororia, V. papilionacea) – Fiołki mają łagodny smak i są bogate w witaminę C. Kwiaty stanowią piękny dodatek do sałatek i deserów, gdzie mogą być używane na surowo lub kandyzowane. Przetargu nowe liście mogą być spożywane na surowo lub gotowane jak szpinak. Należy pamiętać, że żółte fiołki mogą mieć właściwości przeczyszczające.
  • Szczaw drewna (Oxalis stricta) – ulotki i kwiaty w kształcie serca szczawiowego mają wysoką zawartość witaminy C i mają odświeżający, kwaśny smak. Najlepiej smakują na surowo w sałatkach, tłustych mieszankach, sokach i jako przyprawy. Sok można również wykorzystać do sporządzania sosów cytrynowych i sosów. (Uwaga: Jedz z umiarem, jeśli jesteś wrażliwy na kwas szczawiowy).

Uwaga: Upewnij się, że wiesz, jak pozytywnie zidentyfikować dziką roślinę przed jej zbiorem. (Karmienie i biesiadowanie Dina Falconi jest świetnym źródłem wiedzy na temat identyfikacji i gotowania z zapasem żywności.) Unikaj zbierania w miejscach, które mogą być skażone pestycydami, psami lub odpływami. W wielu miejscach rośliny te są obfite i / lub inwazyjne i nie musisz martwić się nadmiernym zbiorem, ale zawsze z szacunkiem myśl o lokalnym ekosystemie i paszy..

To tylko niektóre z wielu jadalnych wiosennych “chwastów”. Podziel się swoimi doświadczeniami z tymi i innymi roślinami w komentarzach!