Imię: Tomme de Savoie
Producent: Różne (Haute-Savoie)
mleko: Surowa / pasteryzowana krowa
Wiek: 2 miesiące
Cena £: 16,00-8,19 USD

Zamierzałem rozpocząć ten artykuł poprzez wyjaśnienie znaczenia słowa “tomme”, ponieważ wydaje się, że pewne zamieszanie wiąże się z tym, że sery tomme są rodziną o podobnych smakach. Jak się okazało, po konsultacji z trzema różnymi źródłami, otrzymałem trzy różne definicje. Podczas gdy jeden stwierdził, że był to ser produkowany z wielu stad, a nie z jednego, inny określił go jako mały ser alpejski, ważący mniej niż funt. Trzeci wymienił je jako ser wyprodukowany z odtłuszczonego mleka od francuskiej krowy alpejskiej.

Definicje te zawierają pewne prawdy: te sery są często produkowane z licznych stad, mają tendencję do bycia mniejszymi kołami (chociaż uważam, że ważą znacznie więcej niż funt), a przynajmniej w przypadku tomme de savoie, istnieje kilka doskonałych wersji mleka odtłuszczonego. Jednak definicje, które znalazłem, nie oferują czegoś konkretnego. Wystarczy powiedzieć, że tomme to na ogół mniejsze koło francuskiego sera.

Teraz, gdy to się uspokoi, przejdźmy do tego. Jedzenie Tomme de Savoie sprawia, że ​​myślę o piknikach na rozwijającej się francuskiej wsi, co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że produkowane jest w Alpach. Chociaż jestem trochę skórki, należy unikać skórki tego sera. Chociaż ma pyszny ziemisty zapach i ładny rustykalny wygląd, skórka jest gęsta i gorzka. Wewnątrz znajdziesz miękki, bujny ser o łagodnym, orzechowym i och tak lekko ziemistym smaku.

Bądź uprzedzony, ale powinien to zrobić jako standardową praktykę, w tym przypadku pamiętaj, aby skosztować oferty sklepu przed zakupem. Próbowałem trzech wersji sklepu i każdy był drastycznie inny. Ten, który podjąłem na moją degustację w tym tygodniu (od Blue Apron Foods) był młodszy i miał bardziej wyraźną jakość soli niż te, które widziałem w innych miejscach.

Mówiąc o mięsie, Tomme de Savoie dobrze łączy się z innym jedzeniem, przeskakując w kierunku nieśmiertelności, wędlin. Podawaj z suszonymi mięsami i chrupiącym chlebem, a także będziesz myślał o tym prowansalskim pikniku.

Zima to idealny czas, by zabrać kawałek Tomme de Savoie. Krowy, wypasane niegdyś w bujnych górach, wycofały się w bezpieczne miejsce stodoły, a sery, których mleko było produkowane od czasu w otwartym górskim powietrzu, wychodzą ze starzejących się jaskiń.

Tomme de Savoie jest dostępny w większości ekskluzywnych sklepów z serami. Artisanal przenosi go na 16,00 USD / funt, Murray’s Cheese za 18,99 USD / funt i jest dostępny online za 17,58 USD / funt. Jak już wspomniałem, wiele wersji tego sera produkowanych jest z odtłuszczonego mleka. Jeśli szukasz niskotłuszczowego sera, jest kilka, które mogę polecić bardziej serdecznie. Jeśli jest niedostępny, jego kremowy odpowiednik, Saint Nectaire, jest doskonałym substytutem.