Imię: Serra da Estrela
Producent: Różne (Serra da Estrela, Portugalia)
mleko: Surowe owce
Wiek: 60 dni+
Cena £: 26,00-2,50 USD / funt

Wysoko w górach Serra da Estrela Portugalii rzemieślnicy produkują sery, ich sery z imionami, prawie tak samo od stuleci. Począwszy od surowego mleka owczego (musi, ponieważ ser jest chroniony DOP), Serra da Estrela jest całkowicie ręcznie; nawet twaróg są cięte ręcznie! W rezultacie powstaje ser, choć waham się powiedzieć kremowy, na pewno miękki. W przeciwieństwie do potrójnych kremów, z ich stopioną konsystencją masła, uważam Serra da Estrela za grubą i tłustą. Mówimy tutaj o ciepłym foie gras.

Zapach jest słony i przenikliwy, przywracając zmysły z powrotem w czasie zaledwie kilku miesięcy, kiedy ser siedział, owinięty charakterystyczną tkaniną (o wiele bardziej zmysłową, niż francuska opcja do przechowywania niesfornych serów: kory drzew) w starzejących się jaskiniach. To nie jest ser dla osób o słabym sercu; Serża da Estrela jest tak dekadencka, że ​​ma pozytywny hedonistyczny styl! W smaku wyczuwalny jest podpis portugalskich serów, z powodu używania podpuszczki ostu, dziwnego środka koagulacji mleka, gdzie zamiast podpuszczki zwierzęcej producent serów używa wody przesiąkniętej wysuszonym kwiatem ostu. Gdy ser się starzeje, staje się bardziej ostry i przybiera słodycz, która przypomina miód gryczany.

Główna produkcja sera odbywa się w miesiącach zimowych, dzięki czemu jest doskonałym serem, który można spożywać o tej porze roku. Podobnie jak jej hiszpański kuzyn Queso de la Serena, serwowanie może być po prostu kwestią odcięcia górnej części całego koła, pozwalając mu osiągnąć temperaturę pokojową i cieszyć się zanurzając w nim chleb. Mam jednak perwersyjny pomysł, że suszone śliwki również będą z nim doskonałe. Ciesz się Serra da Estrela z równie ciężkim i rozgrzewającym winem. Oczywiście port byłby fajny, ale inne wzmocnione wina, takie jak sherry, również byłyby doskonałe.

Serra da Estrela jest dostępna online w iGourmet za 27,99 USD za sztukę (każde koło waży około 1 funta), 32,50 GBP za funt w Artisanal i od niedawna za 26,00 USD za funt w restauracji Cobblestone Foods na Brooklynie..