Nawet w środku lata (czyli sezonu pomidorowego) wciąż potrzebujesz puszki lub trzech całych pomidorów w spiżarni. Możesz nie robić chili lub gulaszu o tej porze roku, ale sytuacja z makaronem zupy i domowej roboty pizza z grilla wciąż są pretendentami.

Pozostawia to jedno wielkie pytanie: która marka jest najlepsza?

Półki supermarketów są pełne wyborów, od przygotowania (pokrojone w kostkę, rozdrobnione i duszone) aż po różnorodność samego pomidora (roma, San Marzano, styl San Marzano). Niestety, istnieje tylko jeden sposób, aby dowiedzieć się, czy zawartość w środku jest tak dobra, jak zdjęcia na etykiecie: Otwórz je i wypróbuj. A może jest inny sposób: Przeczytaj ten szczegółowy test smaku.

Jak wybieraliśmy i testowaliśmy konserwowane pomidory

Uderzyłem w pięć supermarketów i wybrałem wiele marek sprzedawanych w regionach w całym kraju. Skupiłem się na pełnych obranych pomidorkach, ponieważ jeśli masz ich puszkę, możesz z łatwością zamienić je w pomidory pokrojone w kostkę, zmiażdżone lub duszone, jeśli chcesz. Poza tym chciałbym się założyć, że tylko najlepsze pomidory są w puszkach w całości. Wszystkie z wyjątkiem jednego były uprawiane i przetwarzane w kraju.

Poprosiłem mojego pracowitego sąsiada z gimnazjum, aby przyszedł i przygotował dla mnie ślepą degustację, a potem zaprosiłem grupę przyjaciół, by przyszli i pomogli mi posmakować. Pobieranie próbek marek obok siebie otwierało oczy. Oczywiście, wszystkie smakują jak pomidory, ale niektóre miały wyraźnie głębszy smak pomidora niż inne. To jest jak różnica między dojrzałym i niedojrzałym pomidorem. A tekstury były od mącznych do zbyt sztywnych.

Większość marek dodaje sól, a wszystkie miały trochę kwasu cytrynowego, który zapewnia, że ​​pomidory osiągają właściwy poziom kwasowości dla bezpiecznego konserwowania. Wszyscy oprócz jednego (Cento, włoski import) dodali chlorek wapnia, aby pomóc pomidorom zachować swój kształt. Jest to standardowa praktyka dla pomidorów pokrojonych w kostkę, ale wydaje się, że jest to standard dla całych pomidorów uprawianych i przetwarzanych również w Stanach Zjednoczonych.

Ponadto wszystkie krajowe marki były pakowane w soki. Miały jasny, świeży, pomidorowy smak w porównaniu do importowanego, nasyconego purée, który wydawał się dużo bardziej bogaty i pyszny – i idealny do pomidorowych, długo gotowanych dań, takich jak Bolognese. Dla lekkiej zupy jarzynowej, pomidory w soku mogą być lepiej dopasowane.

Zauważyłem też, że niektóre etykiety były “obrane na parze”. O co w tym wszystkim chodzi? Okazuje się, że procesory albo obierają pomidory, dając im kąpiel w kąpieli ługowej (bardziej wydajnej i taniej) albo poprzez parowanie (łatwiejsze dla środowiska). Ługę stosuje się do przetwarzania wielu różnych produktów spożywczych, w tym oliwek, i najwyraźniej nie stwarza problemów zdrowotnych dla konsumentów. Warto jednak zauważyć, że marki organiczne muszą stosować metodę pary, aby zachować swój status organiczny.

The Can Tomato Taste Test

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

1. Cento (pakowane w purée), 5,99 USD za 28 uncji

Miały bogaty i ziemisty aromat pomidorowy o naturalnej słodyczy. Jeden z nich przysięgał, że trzeba dodać cukier. Nie. Były one nawet pełne o wiele mniej soli niż inne marki (20 miligramów na porcję w porównaniu z 220 miligramami lub więcej, z wyjątkiem niesolonych pomidorów). Brakowało im jasności # 2, być może ze względu na obniżoną zawartość soli i dlatego, że są pakowane w purée. Są to pomidory odmiany San Marzano, uprawiane na tym samym obszarze we Włoszech jako certyfikowane San Marzanos, ale nie są one faktycznie certyfikowane przez Cosorzio San Marzano.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

2. O Organics (pakowane w soki) 3,29 $ za 28 uncji

To była bardzo bliska sekunda, chociaż dla niektórych degustatorów była numerem jeden. Wszyscy uwielbialiśmy jasny, zrównoważony, dojrzały, świeży smak pomidora. Kiedy dowiedzieliśmy się, że to marka sklepu Safeway, zostaliśmy ułożeni na podłodze. Należy jednak pamiętać, że ten miał solidny 220 miligramów sodu na pół szklanki porcji – więcej niż jakakolwiek inna marka.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

3. Muir Glen (pakowany w sok), 3,49 USD za 28 uncji

Muir Glen konsekwentnie plasuje się na lub w górnej części testów smaku pomidorów, a na pewno uzyskał wysoką ocenę z uwagi na dojrzały smak pomidorów. Ale to była mała jedna uwaga w porównaniu do naszych pierwszych i drugich wyborów. Mogło złapać numer dwa, gdyby nie zbyt mocna faktura pomidorów. Niektórzy nawet mieli przy sobie duże kawałki skóry. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych marek, które wypróbowaliśmy (poza Cento), są one konserwowane za pomocą chlorku wapnia, który jest zwykle dodawany, aby pomóc w zachowaniu kształtu pomidorów (zwłaszcza pokrojone w kostkę pomidory). W tym przypadku być może firma przesadziła.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

4. Import Simpson, 3,99 USD za 28 uncji

Chociaż te pomidory miały dobrze zaokrąglony smak, ich tekstura była granicząca z mąką. Kiedy ujawniliśmy marki, mieliśmy moment “Oh, that one”. Te puszki wydają się być wszędzie, z etykietą, którą można łatwo pomylić z importowanymi pomidorami San Marzano z Włoch. Jest trochę włoskiego słownictwa, litery “SMT” stoją za jakąkolwiek marką (nawiasem mówiąc, etykieta używana do czytania “San Marzano”) i słowo “Import” w nazwie firmy. Co właściwie jest w puszce? Odmiana pomidora San Marzano, którą firma opatrzyła znakiem towarowym “San Merican” (czytaj ten malutki drobny druk), uprawianą w Stanach Zjednoczonych. Domowe pomidory są po prostu w porządku. Żałuję tylko, że firma nie oferowała większej przejrzystości w zakresie gospodarstw rolnych, praktyk rolniczych i obszarów uprawnych.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

5. Whole Foods 365, 1,69 USD za 28 uncji

Ogólny smak przypominał zupę pomidorową – innymi słowy, jasny i jasny, ale pozbawiony głębi. Mimo to, przy cenie znacznie poniżej 2 USD, są solidną i smaczną okazją.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

6. Hunt’s, 2,59 $ za 28 uncji

Ogólnie rzecz biorąc, pomidory te wyglądały i smakowały wodniście i nie miały żadnego prawdziwego smaku. Nie byli źli – po prostu zapomnieli.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

7. Signature Kitchens, 2,49 USD za 28 uncji

To wydaje się być kolejną marką sklepu, czasami oznaczaną jako Safeway Kitchens. Pomidory były mdłe, z bardzo wodnymi sokami.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

8. Kroger, 1,13 USD za 28 uncji

Niezwykle nijakie, a pomidory wyglądały nawet niedojrzale. Końce łodyg były tak blade, że prawie wyglądały na zielone.

(Zdjęcie: Danielle Centoni)

9. Trader Joe’s Unsalted, 1,59 $ za 28 uncji

Byliśmy zbiorowo zszokowani, gdy dowiedzieliśmy się, że jedyna próbka, którą wszyscy nienawidzą, że niektórzy ludzie nawet wypluwają, pochodzi od naszych ukochanych TJ. Ale nie można było przeoczyć szorstkiego, nieprzyjemnego smaku, który miał dziwnie mocne nuty goździków z liści bazylii. Pomidory Cento również miały liść bazylii, ale nie udało im się zaparzyć zawartości jakimkolwiek odstręczającym smakiem. Pomyśleliśmy, że może to był brak soli (moje lokalne sklepy nie zawierały całych pomidorów z dodatkiem soli), ale marka Cento miała również minimalną ilość soli i była ulubioną.

Czy masz ulubioną markę pomidorów w puszkach? Czy było to uwzględnione w tym teście smaku? Powiadom nas!