Jeśli od jakiegoś czasu nie kupujesz w zmywarce (lub nigdy), wiedz o tym: Zmywarki zyskały duże zainteresowanie! Lubić, naprawdę fantazyjny. Nie tylko oczyszczają naczynia, ale wiele z nich posiada teraz wbudowane czujniki, które pozwalają określić stopień zabrudzenia naczyń. Mają również różnego rodzaju ustawienia i konfiguracje stelaża (na przykład szuflady na sztućce ze srebra lub regulowane zęby). Będziesz mieć mnóstwo możliwości i rzeczy do przemyślenia, kiedy dotrzesz do sklepu.

Jeden bardzo ważna decyzja wydaje się być w dużej mierze związana z estetyką: czy chcesz, aby elementy sterujące znajdowały się na drzwiach lub w górnej części drzwi? Czy wiesz, że to opcja? Szalony, prawda? Aby pomóc Ci wybrać, zepsuliśmy zalety i wady każdego stylu.

(Źródło zdjęcia: Gina Eykemans)

Zalety i wady panelu sterowania z przodu

To jest klasyczna zmywarka do naczyń – to, co przychodzi ci na myśl, gdy wyobrażasz sobie zmywarkę. Te przyciski z przodu drzwi sprawiają, że zmywarki są ponadczasowe i łatwe w obsłudze, ale mają też pewne minusy.

Pro: To klasyczny wygląd.

Przednie panele ewoluowały od pokręteł przez przyciski do pełnoekranowych ekranów dotykowych, ale jedno pozostaje zawsze: To był klasyczny styl zmywarki od czasu, gdy urządzenie trafiło na rynek ogólny w latach pięćdziesiątych. Niezależnie od tego, czy inwestujesz w przebudowę swojej kuchni, czy po prostu wymieniasz zepsutą zmywarkę, dobrze jest wiedzieć, że nigdy nie będzie wyglądała na przestarzałą.

Pro: Możesz znaleźć niedrogą opcję.

Możesz dostać przyzwoitą, podstawową zmywarkę – za pomocą elementów sterujących z przodu drzwi – za kilkaset dolców. Zmywarki ze zintegrowanym sterowaniem zwykle zaczynają o kilkaset dolarów więcej.

Pro: przyciski są tam, gdzie możesz je zobaczyć.

Nie jesteś pewien, czy zmywarka zakończyła swój cykl? (W dzisiejszych czasach są tak ciche!) Za pomocą kontrolek na froncie zwykle odbywa się odliczanie, które pozwoli ci zorientować się, gdzie znajduje się maszyna. Dzięki zintegrowanemu sterowaniu może być trudniej powiedzieć, kiedy cykl się kończy (chyba że drzwiczki mają wbudowaną lampkę sygnalizacyjną lub okno, które jest nowszą opcją wejścia na rynek).

Con: Przyciski są tam, gdzie możesz je zobaczyć.

Niektórzy ludzie po prostu chcą mieć czysty, elegancki wygląd, a te brzydkie guziki zepsuć to.

Con: Łatwiej jest przypadkowo nacisnąć przyciski.

Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci w domu lub wąskie ścieżki przed zmywarką. Jeśli masz przednie sterowanie, czasami nawet najmniejszy nacisk może zmienić cykl płukania lub uruchomić maszynę. Nic dziwnego, że te przyciski i pokrętła są niemal nie do odparcia dla małych dzieci w domu!

(Image credit: Lauren Volo)

Zalety i wady zintegrowanych kontroli

Główny powód, dla którego zmywarka ze zintegrowanym sterowaniem jest oparta na estetyce: Być może preferujesz czyste linie? Możesz skręcać w kierunku tej opcji, ale jest kilka rzeczy, których mógłbyś nie brać pod uwagę. Oto niektóre z najważniejszych czynników, o których warto pamiętać.

Pro: Otrzymasz spójny wygląd.

Jeśli celem Twojej kuchni jest minimalistyczny i wyniesiony wygląd, wybór zmywarki z górnym sterowaniem może być właściwym wyborem dla Ciebie. Gładkie wykończenie i brak jakichkolwiek przednich elementów sterujących i świateł sprawiają, że wygląda on nieco lepiej niż opcje z przyciskami z przodu. Możesz również dodać panel pasujący do szafki, jeśli chcesz naprawdę się ukryć.

Pro: Dzieci są mniej skłonne do przyciągania przez przyciski.

Przyciski ukryte na górze drzwi zmywarki sprawiają, że mniej prawdopodobne jest, że małe dzieci będą z nimi mieszać podczas przygotowywania obiadu. Znasz powiedzenie: Z widzenia, z głowy.

Con: Trudno powiedzieć, kiedy cykl się kończy.

Cykl i przyciski startowe znajdują się na górze drzwi, więc naciskasz je przed zamknięciem, a następnie czekasz, aż urządzenie zacznie działać. Bez wyświetlacza front-and-center możesz czuć się jakbyś pogrążony w ciemności o tym, co do cholery się dzieje, więc czasami muszą otwierać drzwi, aby przerwać cykl. Uwaga: Niektóre modele mają małe lampki kontrolne, a nawet okna, chociaż panele mogą zniekształcać ten spójny wygląd, który zamierzałeś.

Con: Kontrolki są często mniejsze.

Na górnej krawędzi drzwi zmywarki nie ma zbyt wiele miejsca, co oznacza, że ​​panele dotykowe lub przyciski będą ograniczone pod względem wielkości. Ale przynajmniej przyciski są skierowane do góry, więc nie będziesz musiał zbyt mocno dźwigać szyi.

Więcej na temat zmywarek

  • Co odróżnia drogie zmywarki od taniego?
  • 7 rzeczy, które warto wiedzieć o zakupie nowej kuchenki mikrofalowej
  • 5 znaków musisz wymienić mikrofalówkę

Czy masz preferencje?