Półki w supermarketach wyłożone są matą, a rzeźnicy gromadzą się na mostku, co może oznaczać tylko jedno: Pascha jest tuż za rogiem.

W tym roku święto Paschy – Pesach w języku hebrajskim – rozpoczyna się w piątek wieczorem, 30 marca. Obchody exodusu Izraelitów z Egiptu trwają tydzień (niektórzy Żydzi świętują przez osiem dni, podczas gdy inni celebrują siedem), i są znani z rzeczy, którym nie wolno jeść (w tym chleb na zakwasie). W rzeczywistości jest wiele zasad związanych z tym świętem, a jeśli po prostu zacząłeś spotykać się z nowym żydowskim chłopcem lub znaleźć jedną z nocy, wakacje mogą wydawać się zastraszające i zniechęcające..

Ale jest też uroczysty i zabawny! (I można nawet pić dobre wino.) Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby mieć chag samach (szczęśliwy festiwal).

Jeśli już wiesz, czym jest Pascha, przewiń w dół. Jeśli nie, oto podstawy tego tygodniowego żydowskiego święta.

Co to jest Pascha?

W koszernej pigułce: Pascha upamiętnia wyjście Izraelitów ze starożytnego Egiptu, a ich przejście od życia niewoli do wolności.

Dłuższa historia jest taka: po dziesięcioleciach niewoli egipskich faraonów, Bóg zauważył cierpienia Żydów i wysłał Mojżesza do faraona z przesłaniem: “Wypuść mój lud, aby mi służyli”. Kiedy faraon odmówił, Bóg wysłał do Egiptu 10 niszczących plag (pomyśl: ognisty grad, szarańcza i ciemność) do Egiptu.

Ostateczna plaga była najgorsza: śmierć wszystkich pierworodnych synów. Ostatniej nocy Bóg przyszedł, aby zesłać plagę do każdego domu, który nie miał krwi jagnięciny wysmarowanej na drzwiach. Domy z krwią zostały pominięte, stąd nazwa święta: Pascha.

Pascha jest rytualistycznym sposobem na umożliwienie wszystkim Żydom postrzegania się jako niewolników, przypominając im, aby znali ból tych, którzy wciąż są uciskani na świecie, i by dążyć do doskonalenia świata w nadchodzącym roku.

Jak obchodzona jest Pascha?

Przez pierwsze dwie noce Paschy jest Seder. Pełnowymiarowy Seder składa się z 14 części, wykonywanych w kolejności, z których każda zawiera błogosławieństwa, piosenki i, bardzo często, specjalne potrawy i napoje.

Główne elementy Seder są następujące:

 • Cztery szklanki wina, które przypominają Żydom o czterech obietnicach odkupienia.
 • Opowiadanie o prawdziwej historii z Exodus, lub Maggid.
 • Uroczyste jedzenie.
 • Pieśni uwielbienia, lub Hallel.

Płyta Seder jest używana podczas tych części, aby symbolizować różne części Exodusu.

Chociaż są tylko oficjalne Sedery przez pierwsze dwie noce, Żydzi muszą nadal jeść tylko pokarmy, które są Koszerne na Paschę przez resztę wakacji.

Co to jest Haggadah?

Pomyśl o tym jako o książce lub scenariuszu na noc; jest to książka, która określa kolejność sederów. Opowiada historię niewolnictwa Żydów w Egipcie i cudów, jakie Bóg dokonał, aby je uwolnić. W języku hebrajskim słowo Haggadah oznacza “mówienie”. Ciekawostka: opublikowano więcej wersji Hagady niż jakakolwiek inna żydowska książka.

Dla wszystkich jest Haggadah, począwszy od tradycyjnej Maxwell House Haggadah (która została rozdana za darmo przez firmę kawową), a Bob Marley Haggadah (nasz Rabbi mówi, że to naprawdę niesamowite), do gry Haggadah the Card i samodzielnie opublikowanych wersji.

Co to znaczy być koszernym na Pesach?

Owoce koszerne spełniają surowe żydowskie przepisy żywieniowe. Przepisy te zabraniają spożywania niektórych produktów, takich jak wieprzowina i skorupiaki oraz spożywania mięsa i produktów mlecznych. Niektóre produkty spożywcze, takie jak mięso i drób, również wymagają uboju przy użyciu określonych zasad. Wszystkie te przedmioty są oznaczone i nadzorowane przez specjalnie przeszkolony autorytet rabiniczny.

W czasie Paschy prawa te nadal są prawdziwe, ale dodatkowe przepisy są dodawane do nich przez cały tydzień urlopu. “Zasady żywienia stają się o wiele bardziej rygorystyczne w czasie Paschy, ponieważ przez cały tydzień ziarna takie jak pszenica, owies, orkisz, jęczmień i żyto nie są dozwolone”, mówi Leah Koenig, autorka Nowoczesna kuchnia żydowska. Łącznie te elementy nazywane są chametz.

Niektórzy Żydzi, zwłaszcza Aszkenazi, pochodzący z Europy Wschodniej, historycznie unikali także roślin strączkowych, fasoli, ryżu, kukurydzy, komosy ryżowej i innych pokarmów zbożowych, znanych jako kitniyot. Jednakże Zgromadzenie Rabiniczne, stowarzyszenie konserwatywnych rabinów, wydało ostatnio orzeczenie zezwalające na jedzenie kociaka na Paschę (coś, co zawsze robili Żydzi sefardyjscy). Mimo to niektórzy ludzie mają tendencję do przyjmowania bardziej rygorystycznych uczuć wobec prawa koshruta w Pesach niż przez resztę roku.

Czytaj więcej

 • Przewodnik po Pesach dla miłośników jedzenia
 • Co oznacza koszerna passa??

Jak możesz powiedzieć, czy coś jest koszerne dla Paschy??

Istnieje cała masa agentów certyfikujących, które etykietują żywność jako taką, ale dwa z najczęściej używanych symboli zawierają znak K lub U w kółku z literą P na prawo od okręgu. P może również odnosić się do Parve, żywności przygotowanej bez mięsa lub nabiału lub jej produktów. Widzenie, że na etykiecie konkretnego jedzenia lub wina często oznacza, że ​​można spożyć przez Paschę, ale słowa “Koszerna na Paschę” są oczywiście najbardziej oczywiste.

(Image credit: Lauren Volo)

Co jest z wszystkimi Matzo?

Kiedy Żydzi uciekli z Egiptu, tak się spieszyli, nie było czasu na czekanie, aż ciasto się podniesie. Zjedli przaśny chleb, znany jako macy (również czasami macy lub macy) i dlatego Żydzi jedzą w czasie Paschy.

Matzo jest spożywane trzy razy w całej seeder.

 • Po opowiedzeniu historii Wyjścia z Egiptu (Maggid).
 • Jako kanapka z charosetem i marorem (gorzkie zioło).
 • Dla Afikomana na koniec posiłku.

Ucz się więcej

 • 10 naszych najpopularniejszych receptur matzo
 • Musisz zobaczyć, co ludzie robią z Matzo
 • Ta paschalna podstawka może rozwiązać niezręczną komisję-gdzie debata

Co to jest Afikoman?

Nie, to nie jest postać superbohatera ani żydowska wersja Easter bunny. Kawałek macki zostaje zerwany i ukryty przed istotami seder. Jest znany jako Afikoman i dzieci są często wysyłane, aby go szukać. (Czasami odkrywca dostaje nagrodę lub pieniądze!) Odnalezienie Afikoman symbolizuje przejście od złamania ku uzdrowieniu.

Może nadchodzi duża grupa z twojej synagogi? A może to tylko twoja najbliższa rodzina? Tak czy inaczej, hostowanie pierwszego Seder’a to wielka sprawa! Nie denerwować cię ani nic. Nie stresuj się. Dopóki znasz ogólne zasady, zrobisz to świetnie.

(Image credit: Lauren Volo)

1. Będziesz potrzebował talerza Seder.

Być może najważniejsza część sederu, talerz Seder zawiera większość symbolicznych elementów, które będą omawiane podczas posiłku. Talerz Seder jest bogaty w tradycję, a wiele społeczności, a nawet rodzin, ma własny sposób na ustawienie talerza. Innymi słowy, nie ma jednego właściwego sposobu na ustawienie płyty seder. Oto kilka pomysłów.

4 sposoby konfiguracji płyty Seder

 • Dowiedz się o 6 elementach tradycyjnej płyty Seder
 • Ta płyta Seder jest w 100% wegańska
 • Zaktualizuj tradycyjny talerz Seder. Oto jak.
 • Musisz sprawdzić ten płynny talerz rabinowy rabina

Powolny mostek do gotowania i cebula

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

2. Mostek jest tradycją.

Wiele rodzin tradycyjnie robi mostek. Uwielbiamy ten przepis, ponieważ odbywa się on w powolnej kuchence, co oznacza, że ​​jako gospodarz możesz skupić się na innych rzeczach.

Uwaga: Przepis zawiera sos sojowy, który zawiera soję i pszenicy, z których żadna nie jest dozwolona podczas Paschy. Albo całkowicie go pomiń, albo użyj alternatywy Koszerna dla Paschy (jak aminokwasy kokosowe).

(Image credit: Lauren Volo)

3. Ale masz opcje.

Jest mnóstwo rzeczy, które możesz przygotować na główny posiłek Seder. Wielu ludzi tworzy jagnię, co jest symbolicznym ukłonem w stronę baranka paschalnego, złożonego przez Żydów w przeddzień pierwszej Paschy. Jako znak szacunku dla pamięci o ofiarach trochę Żydzi nie będą jedli baranka podczas Paschy, a niektórzy będą, ale nie, jeśli się upieczą. To kwestia tradycji. Generalnie, aszkenazyjscy Żydzi nie jedzą jagnięciny, podczas gdy sefardyjscy Żydzi nie tylko pozwalają na to, ale także sprawiają, że jest to podstawowe danie.

(Źródło: Molly Yeh)

4. Boki mogą być proste.

Będą już jajka na twardo i charoset, mieszanka pokrojonych jabłek i orzechów włoskich w sosie z czerwonego wina. Oczywiście, niekoniecznie są to twoje zwykłe strony, ale są one jednak stronami. Chodzi o to, że nie musisz robić mnóstwa innych stron. Wybierz kilka z poniższej listy. Podpowiedź: zupa z kulkami z macy jest przez wielu uważana za niezbędny środek na wakacje.

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

5. Każdy kocha deser.

Deser jest podniecony przez tłum. Wszyscy ją kochają (w zasadzie). A to, że nie możesz jeść zwykłego ciasta, nie oznacza, że ​​nie możesz mieć ciasta w ogóle! Istnieje wiele przepisów na desery koszerne dla paschy.

W tradycyjnie koszernym domu mleczarnia nie będzie serwowana po daniu mięsnym. Desery powinny więc być wykonane (lub kupione) Pareve, co oznacza, że ​​nie zawierają ani mleczarstwa ani mięsa. Ponownie, jeśli coś kupujesz, poszukaj P na etykiecie. I nie zapomnij o kultowych kupowanych w sklepie galaretowatych owocach i marshmallowach pokrytych czekoladą!

Zbuduj swoje menu paschalne

Sieć elektryczna

 • Powolnie gotowane mostek i cebula
 • Najprostszy przyprawiony gulasz jagnięcy
 • Sałatka z ogórkiem i miętą przyprawioną jagnięciną
 • Kotleciki jagnięce z Pesto Croute

boki

 • Słodka i chrupiąca sałatka Quinoa ze słodkimi ziemniakami, orzeszkami pinii i żurawiną
 • Apple Walnut Charoset
 • Nie będziesz chciał przerzucić tej bezglutenowej zupy z macy
 • Kalarepa i sałatka z kapusty z dressingiem z cytryny klonu
 • Pieczone plastry słodkiego ziemniaka z Cilantro Pesto

Desery

 • Jak zrobić najlepszy tort czekoladowy bez cukru
 • Jak zrobić najlepsze Macaroons kokosowe
 • Czekoladowy karmel Matzo Brittle
 • Cynamonowo-orzechowa Pavlova z kremem kokosowym
 • Kora czekoladowa z pistacjami, płatkami róż i orzechami włoskimi
 • Tort czekoladowy i migdałowy warstwowy
 • 7 sposobów pieczenia z mąką migdałową i posiłkiem migdałowym
 • 22 pysznych deserów paschalnych

Jako gość, prawda jest taka, że ​​nie oczekuje się od ciebie tak wiele. W większości przypadków po prostu musisz okazać się głodny i chętny do wzięcia udziału. Twój gospodarz poprowadzi cię przez Seder i nie musisz martwić się o zepsucie lub zepsucie posiłku – pod warunkiem, że podążysz za nią.

Oczywiście, jeśli jesteś wybrednym, zawsze możesz lekturę z wyprzedzeniem. Oto kilka innych wskazówek dla początkujących i powtarzających się gości.

1. Powinieneś zabrać ze sobą kupiony w sklepie smakołyk.

Nawet jeśli wyświadczysz przyjemność, która jest technicznie koszerna dla Paschy, twój gospodarz może nie być w stanie jeść żywności wyprodukowanej w nie-koszernej kuchni. Jeśli nie chcesz pokazywać się z pustymi rękami, przynieś kupioną w sklepie ucztę na Paschę. Lub zapytaj swojego gospodarza, czy woli wina z certyfikatem Koszerna dla Paschy. Jeśli tak, niektórzy gospodarze mogą preferować etykietę mevushal nad winem innym niż wino mewe. (Wino Mevushal może być obsługiwane i podawane przez nieżydowskich i jest szybko podgrzewane w procesie zwanym pasteryzacją flash).

Jakieś pomysły

 • 6 Prezentów Hostessy, które przynoszą Sederowi
 • 11 Wina koszerne dla paschy naprawdę będziesz pić

2. Naucz się tych dwóch zwrotów.

Są dwa zwroty, które zapewne wiele usłyszysz, gdy spotkasz ludzi: chag samach (tłumaczenie na szczęśliwy festiwal) i gut yontif (co oznacza dobry święty dzień). Uśmiechnij się i powiedz to z powrotem. Prosty!

3. Możesz zostać poproszony o umycie rąk.

Nie wszystkie Sedery obejmują rytualne pranie ręczne. Jeśli dzieje się to w twoim Sederu, podążaj za wszystkimi. Będzie dzban i miska. Zalej wodę prawą ręką, a potem lewą.

(Image credit: Galil Mountain)

4. Nie będzie wina.

Cztery filiżanki wina są tradycyjnie pijane w całej seeder. (Puchary przypominają Żydom o czterech obietnicach odkupienia). Upewnij się, że jesz wcześniej w ciągu dnia i nawilżasz wodą.

Uwaga: Na środku stołu będzie filiżanka wina. Nie pij tego. To nie dla ciebie. To dla proroka Eliasza, który odwiedza każdy żydowski dom w czasie Paschy, aby być świadkiem świętowania. (Drzwi wejściowe również będą dla niego lekko otwarte, możesz pomyśleć, że jesteś dobrym gościem, zamykając go, ale po prostu zostaw to.)

(Image credit: Lauren Volo)

5. Możesz otrzymać jakąś dziwną rybę.

Wiele Ashkenazi Seders nie są kompletne bez kursu przekąska ryb gefilte. Oczywiście nie ma gatunków ryb zwanych gefilte. Zamiast tego, ryba gefilte jest przystawką stworzoną przez zeszlifowanie kilku rodzajów ryb, takich jak karp, sieja czy szczupak. Jest to nabyty smak (i ​​zapach). Spróbuj, ale nie czuj się zobligowany do jego ukończenia.

Czytaj więcej: Gefilte Fish and Horseradish: A Passover Love Affair

6. To zajmie trochę czasu.

Pełny Seder – z wszystkimi dzwonkami i gwizdkami – może trwać do trzech godzin. Oczywiście mniej tradycyjne mogą zająć tylko 30 minut! Twój gospodarz prawdopodobnie da ci przewagę wcześniej, ale przygotuj się na wszelki wypadek. Zauważ też, że niektóre Sedery nie zaczynają się aż do zachodu słońca.

Uczyć się: 12 rzeczy, które warto wiedzieć o twojej pierwszej sederach paschalnych

Konsultant redakcyjny: Rabin Josh Franklin z Jewish Center of the Hamptons w Nowym Jorku.