O tej porze roku jest pełna dekadencji czekoladowych – w formie prezentu od ukochanej osoby, czegoś domowej roboty lub słodkiego poczęstunku zakupionego 15 lutego po sprzedaży wakacyjnej (kto, ja?). Ale nie pozwól, by to zepsuło twój cukier, jeśli połowa trufli przypadkowo trafi na twoją koszulę lub kanapę. Oto, co powinieneś wiedzieć, aby usunąć plamy z przedmiotów, które mogą dotknąć palce pokryte kakao.

Zrozumienie czekoladowych plam: Two-for-One

“Czekolada zwykle zawiera zarówno kakao w proszku, jak i masło kakaowe” – wyjaśnia Mary Gagliardi, znawca pralni, Clorox, ekspert od pralni. “Kakao w proszku jest problemem, ponieważ zawiera ciemne taniny, podczas gdy masło kakaowe (lub jakikolwiek olej jest używany do wytworzenia czekolady) jest oleistym problemem usuwania plam.”

Ale nie zwariuj: nadal możesz dostać plamy z czekolady, o ile jesteś metodyczny o tym! “Nie należy po prostu wrzucać do niego żadnych substancji chemicznych, ponieważ to po prostu nie zadziała” – mówi Craig Kalucki, właściciel Simple Clean, firmy zajmującej się komercyjnymi usługami sprzątania w New Jersey. “Istnieje czynnik naukowy do usuwania i rozpuszczania plam, o których zwykle zapomina”.

Najlepszy sposób na usunięcie plam z czekolady ze zwykłych przedmiotów do prania

Po pierwsze, chcesz wyciąć tłuszcz z tłuszczu (który nie jest rozpuszczalny w wodzie), a następnie celować w garbniki. Gagliardi zaleca odkurzanie płynnego prania detergent lub mydło do mycia naczyń i masowanie. Pozwól mu siedzieć przez pełne pięć minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

“Aby uzyskać jaśniejsze czekoladowe plamy, następnym razem należy prać w pralce z detergentem i wybielić biel lub wybielacz odporny na kolor (np. Clorox 2), aby uzyskać kolory i przedmioty z zawartością spandexu” – mówi.

Ciemniejsze plamy czekolady będą jednak wymagać drugiego kroku. Im ciemniejsza jest czekolada, tym więcej tanin (i więcej smakowitości, prawda?), Ale im gorsza plama. Pokryj zaplamiony obszar bezpośrednio za pomocą wybielacza żelowego lub kolorowego wybielacza i delikatnie wcieraj. W przypadku białych przedmiotów, umyj od razu; w przypadku kolorowych przedmiotów, przed pomywaniem należy odczekać pięć do 10 minut.

Miej oko na swój przedmiot, gdy wyschnie – i nigdy nie wkładaj niczego poplamionego do suszarki. “Wilgotna tkanina może sprawić, że będzie wyglądać jak plama, kiedy nie jest,” mówi Gagliardi. “Ciężkie plamy wymagają czasem powtórzenia leczenia, aby uzyskać plamę na całej linii, a szanse na sukces idą w górę, jeśli trzymasz przedmiot z dala od suszącego ciepła.”

Najlepszy sposób na pozbycie się plam z czekolady z przedmiotów suchych i czystych

Możesz nie mieć dostępu do profesjonalnych pralni 24/7, ale możesz kupić magiczne rozwiązanie w sklepie. Podnieś trochę, wykonane przez Oops !, Energine, K2R, lub Goddard, sugeruje Kalucki, więc masz to w niefortunnej sytuacji, że tego potrzebujesz.

Kolejna rzecz, której będziesz potrzebować: olej mineralny. “Wyrażenie, którego używamy, brzmi” jak rozpuszcza się “, więc chcesz użyć olejków na plamach, które zawierają w sobie rzeczywiste tłuszcze” – wyjaśnia Kalucki.

Rozpocznij od wypłukania rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho. Następnie przetrzyj go złożoną szmatką zwilżoną jednoczęściowym olejem mineralnym do ośmiu części rozpuszczalnika – powinna to zrobić kropla lub dwa olej do rozchlapania.

Gdy pojawi się plama, użyj czystej podkładki lub innej części szmatki (ponownie nałóż czystą i naoliwioną). Daj miejscu końcowe płukanie czystym płynem do czyszczenia na sucho. Następnie, jeśli to możliwe, przenieś go do rzeczywistych środków czyszczących.

Najlepszy sposób na usunięcie plam z czekolady z dywanów i tapicerki

W przypadku mebli domowych, których nie można łatwo przenieść do środków czyszczących, będziesz postępować w podobny sposób z użyciem rozpuszczalnika do czyszczenia na sucho, a także oleju mineralnego z rozpuszczalnikiem, jak wyżej. Musisz jednak wykonać kilka innych czynności, aby upewnić się, że plama została całkowicie usunięta.

Rozłóż na roztworze łagodnego detergentu do prania (np. Woolite) z kilkoma kroplami amoniaku, aby usunąć wszelkie pozostałe oleje. Jeśli materiał jest bezpieczny dla koloru (test!), A plama była naprawdę zła, można dodać kilka kropli nadtlenku wodoru. Na koniec spłukać roztworem do czyszczenia na sucho (jeśli materiał nie jest wodoodporny, jak jedwab lub wełna) lub szmatką zwilżoną wodą (jeśli jest). To brzmi jak wysiłek, ale warto!

Więcej na temat plam

  • Jak czyścić każdy rodzaj Carpet Stain w Apartment Therapy
  • 5 rzeczy, które warto wiedzieć o plamach kawy
  • 5 rzeczy, które warto wiedzieć o plamach czerwonego wina