Niezależnie od tego, czy urządzasz imprezę, która jest trochę awanturnicza, czy też wpadasz w niełaskę podczas jedzenia kolacji przed telewizorem, co jakiś czas jedzenie spada na kanapę. Jeśli nie masz wszystkiego, co można zsunąć i wrzucić do pralki, usunięcie plam na kanapie może być trudne. Rozmawialiśmy więc z ekspertem od sprzątania, Melissą Maker, autorką Clean My Space, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać te trudne plamy.

“Kluczem jest wiedzieć, z czym pracujesz”, mówi Maker. “Wiesz, z jakiego materiału wykonana jest tapicerka, czy to ze skóry, bawełny lub lnu, czy z mikrofibry”. Jeśli nie masz pewności, spójrz na etykietę opieki jako przewodnik. (Tak, twoja kanapa ma taki sam, jak twój nowy sweter!) Chociaż pierwsze kroki są takie same dla każdego rodzaju tapicerki, sposób w jaki traktujesz plamę zależy od materiału. Oto jak usunąć plamy z jedzenia z dowolnej kanapy.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Gdy tylko dojdzie do rozlania (lub jak tylko zauważysz), zetrzyj wszelkie widoczne resztki za pomocą noża do masła lub innego płaskiego, twardego przedmiotu, uważając, aby nie wcisnąć żywności dalej do tapicerki.

Użyj złożonego papierowego ręcznika, aby wymazać (nie potrzeć) tak dużo płynu, jak tylko możesz z powierzchni. “Wyobraź sobie, że myjesz miękki pomidor lub brzoskwinię, to o tym, jak mocno chcesz naciskać”, mówi Maker. Kontynuuj to, aż nie będzie już transferu cieczy.

Następnie rozważ swój materiał na kanapę.

Jeśli Twoja kanapa to nieleczona skóra

Posyp sody oczyszczonej lub skrobi kukurydzianej na plamie i odstaw na 15 minut. Odkurzyć, używając nasadki do szczotek do tkanin. Jeśli nadal pozostaje plama resztkowa, musisz zadzwonić do profesjonalnego środka do czyszczenia skóry.

Jeśli Twoja kanapa jest pokryta lub wykończona skórą

Po usunięciu jak największej ilości osadów należy przetrzeć skórę wilgotną ściereczką z mikrofibry. Powinno wytrzeć do góry. W przypadku zabrudzenia resztkowego należy użyć środka do czyszczenia skóry lub odżywki, np. Skórzanej CPR.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Jeśli Twoja kanapa to bawełna lub len

Użyj rozpuszczalnika takiego jak Bac-Out (ulubiony Maker!) Lub wymieszaj własny roztwór jednej łyżki białego octu i 2/3 szklanki alkoholu. Przemyć roztwór na plamę, a następnie osuszyć czystą białą szmatką, aż płyn zostanie wchłonięty. “Upewnij się, że dostajesz rozpuszczalnik na plamę tylko aby uniknąć tworzenia pierścieni wodnych, “mówi Maker Powtarzaj cały proces, aż plama zniknie, a gdy zniknie, użyj czystej szmatki, aby schłodzić ją zimną wodą i zmyj, aż wyschnie.

Jeśli Twoja kanapa to mikrofibra

Po pierwsze, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju mikrofibry posiadasz, czego nauczysz się z etykiety pielęgnacyjnej. Sprawdź etykietę i poszukaj litery widocznej na poniższej liście, aby dowiedzieć się, co należy zrobić.

  • W: Powinieneś użyć wodnego roztworu czyszczącego. W takim przypadku wykonaj to samo, co w przypadku bawełny lub lnu powyżej.
  • S: Powinieneś używać roztworu czyszczącego na bazie rozpuszczalnika, NIE opartego na wodzie. W takim przypadku należy ubrudzić plamę, jak w przypadku bawełny lub lnu, ale przy użyciu alkoholu lub wódki.
  • POŁUDNIOWY ZACHÓD: Oznacza to, że możesz użyć środka czyszczącego na bazie wody lub rozpuszczalnika, tak więc zrobi to jedno z powyższych.
  • X: Tylko odkurzanie – bez płynu! Zdejmij i zmaż tyle, ile zdołasz, następnie użyj starej szczoteczki do zębów, aby rozerwać i odgarnąć jakąkolwiek wysuszoną plamę; użyj podciśnienia, aby uzyskać resztę.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Jeśli drzemka sofy spłaszczy się w procesie czyszczenia, użyj czerwonej szczotki do nitki lub czystej, suchej gąbki, aby spulchnić ją ponownie po wyschnięciu plamy.