Nienawidzę ci tego mówić, ale twoja deska do krojenia jest tam z gąbką i zlewem w najbrudniejszych miejscach w twojej kuchni. “Na desce do krojenia jest więcej bakterii kałowych niż w toalecie” – mówi dr Chuck Gerba, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie Arizony.

Dzieje się tak dlatego, że deski do krojenia stykają się z różnymi rodzajami żywności na różnych etapach, od surowca po gotowanie i odmywanie do czyszczenia. Przez większość czasu ludzie po prostu go spłukują, mówi Gerba, zamiast poświęcać czas na całkowitą dezynfekcję deski do krojenia.

Jeśli chodzi o kurczęta, ten zabawny, rozkoszny fakt może zamienić się w zagrożenie dla zdrowia. Ponieważ surowy kurczak i jego soki mogą zawierać bakterie, takie jak Campylobacter, Salmonella i Clostridium perfringens, które prowadzą do chorób przenoszonych przez żywność, musisz być bardzo ostrożny przy wyborze deski do krojenia, której używasz do przygotowania kurczaka.

Istnieją dwa klucze, jeśli chodzi o wybór i użycie deski do krojenia z kurczakiem: pewność, że można ją całkowicie zdezynfekować i uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego.

Najlepszym sposobem dezynfekcji deski do krojenia jest zmywarka do naczyń, mówi Gerba, gdzie wysokie ciepło i detergent wyeliminują wszelkie szkodliwe bakterie. Podczas gdy energiczne szorowanie ręczne za pomocą kuchennego środka dezynfekującego i gorącej wody może zdziałać, zmywarka jest najlepsza. Z tego powodu Gerba preferuje plastikowe deski do krojenia na drewniane. Prawie każdy plastik będzie do tego pasował, o ile zmieści się w zmywarce.

(Źródło zdjęcia: Amazon)

Kupować: Cooler Maty do krojenia kuchni, 15 USD za cztery

Aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego, użyj oddzielnych desek do krojenia mięsa i warzyw. “Możesz dostać salmonellę w sałatce, zanim się zorientujesz” – mówi Gerba. Jeśli masz problemy z utrzymaniem ruchu, weź pod uwagę oznaczone kolorami deski do krojenia, takie jak te, które ułatwiają śledzenie i czy można je myć w zmywarce.

Czy masz ulubioną plastikową deskę do krojenia? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej.