Kiedy na tutejszym rynku produktów w San Francisco pojawił się świeży kurkuma, był to świat rewelacji z dala od sproszkowanych rzeczy w szafce. Wiele zastosowań tego korzenia dopiero zaczyna się naprawdę odkrywać w mojej kuchni, ale eksperymentowanie wiąże się z wysokimi kosztami: trudne do usunięcia plamy na palcach. Świeże kurkuma w kolorze od bladego złota do krzyczącej pomarańczy, a to nie jest najbardziej pochlebne spojrzenie. Oprócz zabarwiania skóry, ma również paskudny zwyczaj dodawania brzoskwiniowego odcienia do paznokci.

(Uwaga: te metody działają również na zasilane kurkuma!)

3 metody, których próbowałem

Nils Bernstein, redaktor kulinarny Wine Enthusiast, zaproponował dwie metody, które działają dla niego podczas pracy z kurkumą: soda oczyszczona z wystarczającą ilością soku z cytryny do sporządzenia pasty lub octu i cukrowego peelingu.

Rozmawiałem także z Ranjanem Dey’em, szefem kuchni i właścicielem 30-letniej restauracji New Delhi w San Francisco, która prawie się roześmiała, kiedy poprosiłem go o zalecaną przez niego metodę czyszczenia kurkumy z palców. “Noś rękawice!” powiedział, nawiązując do faktu, że tych plam należy po prostu unikać. Dey również zaproponował mieszankę soku z cytryny i wody z kroplą wybielacza do żywności.

Próbowałem wszystkich trzech metod przy różnych okazjach – oto, jak poszło.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Soda oczyszczona + cytryna

Soda oczyszczona jest świetną zabawą, ponieważ pieni się i rozgrzewa, zanim się uspokoi. Dwa dobre peelingi z mydłem i wodą i moje palce były w zasadzie tak dobre, jak nowe. Nie było tak dużo soku z cytryny, że spaliło mi papier, a szorowanie sprawiło, że moje palce stały się miękkie i odświeżone.

(Źródło zdjęcia: dzięki uprzejmości Amazon)

Ocet + cukier

Ocieranie i ocet okazały się mniej udane i bardzo bolesne na nowym papierze (uwaga na własny temat: bądź ostrożniejszy przy papierze!), Ale ostatecznie udało się to po około trzech cyklach.

(Źródło: matka_Wariatka / Shutterstock)

Lemon Juice + Water + Food-Grade Bleach (Zwycięzca!)

Ta kombinacja, po której następuje dobre płukanie mydłem i wodą, jest formułą, która ostatecznie działa najlepiej. (Należy jednak pamiętać, że sok może spalić wszelkie otwarte kawałki!)

Wypróbuj jedną z tych technik, a będziesz czuć się czysto i słodko w krótkim czasie – chyba, że ​​wolisz kurkuma jako nowy gorący odcień manicure.

Czy masz jakieś wskazówki dotyczące usuwania plam z kurkumy z twoich palców?

Więcej o kurkumie

  • Wewnątrz Spice Cabinet: Turmeric
  • 19 Pyszne przepisy na kurkumy, aby urozmaicić swoje życie
  • Jaka jest różnica między świeżym i suszonym kurkumą?