Posiadam i używam wielu drewnianych łyżek. Można powiedzieć, że jestem kolekcjonerem drewnianych łyżek. Nic bardziej mnie nie zachwyca niż wtedy, gdy podczas podróży widzę drewnianą łyżkę w zupełnie nowym kształcie. Być może miska jest wydłużona lub głębsza, albo uchwyt jest gruby, stopniowy lub przesunięty – lista jest długa. I oczywiście kształt i wielkość określają zadania, dla których najlepiej pasuje łyżka: może być użyty do łagodnego obłuskiwania ryżu lub pszenicy; mieszać specjalną potrawkę skrobiową w regionie; lub wepchnąć skewered mięso na grillu o ćwierć obrotu.

Ale o ile prawdą jest, że istnieje wiele różnych drewnianych łyżek i że mogą robić wiele rzeczy, czasami można mieć tylko jedno. Czasami twoje blaty lub nieistniejąca przestrzeń szuflady nie są zaprojektowane do przechowywania całej kolekcji i musisz wybrać.

Jeśli tak, to czego szukać w drewnianej łyżce?

Moja ulubiona drewniana łyżka

(Źródło zdjęcia: Marge Perry)

Gdybym mógł mieć tylko jedną drewnianą łyżkę (i byłby to smutny, smutny dzień dla mnie), wybrałbym tę, do której sięgam częściej niż jakikolwiek inny – ten, który jest w stanie wykonać najszerszy zakres zadań. Widziałeś to już milion razy: ma pochyły płaski blat, płytką miskę i długi, stosunkowo cienki uchwyt. Oto, co sprawia, że ​​te cechy są tak przydatne.

Płaski płaski top

To pozwala ci dotrzeć do wszystkich małych kawałków na dnie garnka lub patelni, więc jeśli mieszkasz coś, co może się palić, jeśli pozostaniesz w spokoju, jak zasmażka, łyżka z płaskim dnem pozwala na skuteczniejsze pokrycie powierzchni miski. Płaska powierzchnia pozwala również sięgać aż do brzegów patelni w taki sposób, że zakrzywiona łyżka nie może.

Płytka Miska

Kucharz musi wyglądać i smakować, a płytka misa pozwala na równomierne rozprowadzenie płynów i ciał stałych, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wszystko idzie tak, jak powinno..

Długi uchwyt

Łyżka musi być wystarczająco długa, aby sięgnąć do garnka z zupą wystarczająco daleko, abyś nie został spalony przez parę. Najbardziej uniwersalna łyżka ma 12-calowy uchwyt i jest wystarczająco gruba (co najmniej 1/2-cala wokół), że nie będzie łatwo pękać podczas mieszania risotto.

Drewniana narożna łyżka, 4,99 USD w Bed, Bath & Beyond

(Image credit: Bed, Bath & Beyond)

Mój najlepszy wybór: drewniana łyżka za rogiem, 4,99 USD w łóżku, łazience i poza nią

Ta łyżka od Bed, Bath & Beyond spełnia wszystkie moje wymagania. Plus, za 4,99 USD, cena jest odpowiednia.

Dbanie o swoją nową łyżkę

Kupowanie nowej łyżki jest jak początek związku, na który masz nadzieję, będzie długotrwały. Powierzchnia łyżki, w tym rączka, może być trochę szorstka. Musisz się do siebie przyzwyczaić, a łyżka musi być trzymana i używana – jest przyprawiona twoim dotykiem.

Kiedy łyżka dojrzewa, drewno jest gładkie; uchwyt wydaje się jedwabisty, a miska nie jest już skalista. Jeśli zdarzy się, że ma znak plamy lub oparzenia, tym lepiej; to pokazuje, że wszyscy razem i twoja łyżka przeszli razem.

Traktuj dobrze swoją łyżkę; nie pozwól mu zanurzyć się w zlewie pełnym wody i nie pozwól, aby przeszło przez zmywarkę. Długi kontakt z wodą spowoduje rozszerzenie drewna i sprawi, że będzie on bardziej podatny na odpryski, odpryski i pękanie. Łyżki z obrobionymi krawędziami dały ci wszystko i są gotowe do przejścia na emeryturę.

Czy masz ulubioną drewnianą łyżkę? Udostępnij nam komentarze.