Kilka tygodni temu zrobiłem najlepszy stek, jaki kiedykolwiek jadłem – było lepsze niż wszystko, co miałem w restauracji, i każdy przepis, który wymagałby możliwie najlepszego kawałka mięsa. Smakowało jak anioły, tęcze i fajerwerki wszystko zwinięte w jeden kawałek mięsa. Ale ten stek był nie tylko doskonały, ale także łatwy do wykonania. Oto, jak to zrobiłem:

Kluczem do stworzenia tego piękna jest maszyna sous vide stworzona dla Twojego domu. Podczas gdy pompy cyrkulacyjne zanurzeniowe są popularne w restauracjach, do niedawna ciężko było mieć taki sam rodzaj jedzenia w domu ze względu na to, jak drogie i duże są zazwyczaj. Tak już nie jest.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony, sous vide cooking to metoda, w której surowa żywność jest pakowana próżniowo w plastikową torbę i gotowana w niskiej temperaturze w łaźni wodnej. Ten rodzaj gotowania umożliwia równomierne i równomierne gotowanie żywności za każdym razem. Pojawiły się pewne obawy związane z gotowaniem w plastikowych torebkach i niemożnością ich ponownego użycia – oba są całkowicie zrozumiałe. Pamiętaj, aby spróbować spożywać bezpieczne torby z podwójnym zamknięciem, gdy sous vide gotuje w domu.

Maszyna sous vide, którą wypróbowałem, pochodziła z Nomiku, który rozpoczął się od bardzo udanej kampanii Kickstarter. Ten cyrkulator immersyjny jest bardzo stylowy, kompaktowy i bardzo łatwy w użyciu. Możesz kupić jedną z tych rzeczy za 299,95 $, co jest faktycznie tanie dla sous vide.

Oto przybliżony pomysł na to, jak zrobiłem mój idealny stek:

1. Zamocowałem Nomiku do dużego garnka z wodą i ustawiłem temperaturę. Potem przetarłem stek z żeberka kilkoma pysznymi rzeczami (suszonymi borowikami, rozmarynem, pieprzem). Dostałem przepis z podręcznika użytkownika Nomiku.

(Źródło zdjęcia: James Herron)

2. Następnie włożyłem trochę oleju do plastikowej torebki z przetartym stekem i uszczelniłem próżniowo. Jeśli nie posiadasz zgrzewarki próżniowej (i mam na myśli, kto to robi) możesz wypróbować te dwie sztuczki.

(Źródło zdjęcia: James Herron)

3. Potem włożyłem próżniowo zapieczony stek do kąpieli wodnej sous vide.

(Źródło zdjęcia: James Herron)

4. Potem po kilku godzinach wziąłem stek i przypaliłem go. Oczywiście potrzebuję większej patelni, żeby ją przytrzymać.

(Źródło zdjęcia: James Herron)

5. Potem pokroisz stek i zjesz go jak dzikie zwierzę.

(Źródło zdjęcia: James Herron)

I popatrz na to! To naprawdę najlepsza rzecz na całym świecie.

Aby dowiedzieć się więcej o gotowaniu sous vide lub zakupić własny cyrkulator zanurzeniowy → Nomiku

Dowiedz się więcej o gotowanie sous vide