Soda oczyszczona, ostoja wielu przepisów na wypieki, skolonizowała terytorium poza stoiskiem do pieczenia. Można go znaleźć na czele lodówek, w zestawach do czyszczenia schowanych pod zlewem oraz na liście składników dla naturalnych dezodorantów i past do zębów. I chociaż Arm & Hammer jest w dużej mierze odpowiedzialna za produkcję sody oczyszczonej, dziś jest to podstawa gospodarstwa domowego, używamy sody oczyszczonej od tysiącleci: w 3500 rpne starożytni Egipcjanie używali jej jako środka czyszczącego i do wysychania ciał do proces mumifikacji.

Co sprawia, że ​​soda oczyszczona jest tak wyjątkowa, że ​​możemy ją jeść, ale także używać jej do zwalczania rdzy i nalotów? Odpowiedź tkwi w wyjątkowych właściwościach chemicznych.

Co to jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest w rzeczywistości solą. Śmiało i spróbuj tego; przekonasz się, że smakuje jak łagodniejsza wersja soli w twoim shakerze.

Podobnie jak wszystkie sole, soda oczyszczona jest związkiem obojętnym utworzonym z dodatnio naładowanego jonu lub kationu i ujemnie naładowanego jonu lub anionu. Ale jonowo mówiąc soda oczyszczona jest neutralna, jej pH jest wyższe niż neutralne. Oznacza to, że jest nieco podstawowy (przeciwieństwo kwasowości), co jest kluczem do zrozumienia, dlaczego jest tak dobrym środkiem czyszczącym.

Nauka za tym, jak działa Soda do pieczenia

Pochłania zapachy.

W przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza lub świec, które po prostu maskują nieprzyjemne zapachy, soda oczyszczona absorbuje rzeczy, które mogą sprawić, że Twoja kuchnia pachnie mniej niż czystością. (Dlatego ludzie opuszczają pudła z sodą oczyszczoną w swoich lodówkach). To dlatego, że większość zapachów jest kwaśna, a ponieważ soda oczyszczona jest podstawowa, reaguje z kwasami w powietrzu, aby je zneutralizować..

Wskazówka: Z czasem soda oczyszczona może stać się mniej reaktywna w stosunku do kwasów, więc będzie działać tylko wtedy, gdy będziesz pamiętać o jej okresowym wymieszaniu i wyłączysz pudełko.

Reaguje z octem.

Reakcja kwasowo-zasadowa jest również powodem, dla którego soda oczyszczona i ocet czyszczą partnerów w zbrodni. Soda do pieczenia i wulkan octowy mogą być klasyką naukową, ale ta sama wybuchowa reakcja chemiczna może zdziałać cuda w kuchni lub łazience. Wlewanie sody oczyszczonej i octu do odpływu może je odblokować; wylewanie pasty do pieczenia sody w brudnym piekarniku, a potem rozpryskanie na niej odrobiny octu, przeciera tłuszcz i pozostawia lśniące.

Jest lekko ścierny.

Dla niektórych rzeczy soda oczyszczona działa lepiej niż typowe mydło. Chociaż oba są podstawowe (nie kwasowe), mydło zawiera cząsteczki tłuszczu, które sprawiają, że jest mniej ostry. Z drugiej strony soda oczyszczona jest ścierna, co daje jej ziarno do usuwania cząstek i usuwania plam z wielu powierzchni.

Przechodzi gaz.

Uwierz mi, to dobrze. Ten gaz to dwutlenek węgla, te same rzeczy, które wydychasz. Gdy soda oczyszczona jest podgrzewana powyżej 300 ° F, uwalnia gaz. To sprawia, że ​​soda oczyszczona jest świetną gaśnicą (i jedynym sposobem, aby ugasić pożar smaru), ponieważ dopływ dwutlenku węgla odcina tlen, który podsycał ogień.

Ta sama reakcja sprawia, że ​​soda oczyszczona jest wielką nietoksyczną formą zwalczania szkodników (po spożyciu karaluchów lub mrówek, w ich twardych skorupach gromadzi się gaz i powoduje, że ich narządy się zawierują), a to także powód, dla którego szybsze pieczywo i ciasteczka rosną.

Do czego używasz sody oczyszczonej?