Jeśli wczorajsza kolacja z kurczaka jest już smutna i lekko zepsuta, istnieje prawdopodobieństwo, że masz problem z lodówką na rękach. Ale skąd wiesz, jeśli ty naprawdę trzeba wymienić lodówkę lub czy potrzebuje trochę TLC? Postaraj się rozejrzeć za następującymi charakterystycznymi objawami problemów z lodówką, a następnie porozmawiaj z samym sobą o tym, czy to naprawdę czas odpuścić, czy nie..

1. Istnieje kondensacja (lub mróz!).

Jeśli twoja lodówka się poci, coś prawdopodobnie nie jest w porządku. Wszystkie lodówki muszą pracować, aby zachować delikatną równowagę pomiędzy gorącą i chłodną, ​​ale nie powinny tak ciężko pracować (lub tak mało), że krople wody tworzą się na zewnątrz. To samo dotyczy skraplania wewnątrz lodówki lub nawet szronu w zamrażarce lub na zewnątrz drzwi. Nie panikuj jednak – może to być drobny problem.

Najpierw sprawdź gumowe uszczelnienie wokół drzwi. Zamknij drzwi lodówki za dolara. Następnie powoli wyciągnij banknot. Jeśli łatwo się wyślizgnie, możesz spróbować wymienić uszczelkę samodzielnie za pomocą zestawu ze sklepu z narzędziami za około 50 USD. Jeśli to nie naprawi kondensacji lub jeśli przeciągasz, rachunek się zaciągnie, poproś o pomoc eksperta od urządzeń lokalnych, aby rzucił okiem, zanim podłączysz lodówkę do bagażnika.

2. Silnik ciągle pracuje – i można go usłyszeć.

Silnik Twojej lodówki nie zawsze powinien pracować z maksymalną prędkością. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków nie ma po prostu potrzeby ciągłego regulowania i regulacji temperatury – chyba że drzwi są często otwierane i zamykane. Jeśli twój silnik zawsze jedzie i idzie, powinieneś mieć przyjaciela, żeby spojrzał (i słuchał).

3. Jest gorący w dotyku.

Tak, zawsze będziesz czuć trochę ciepło pochodzące z tylnej części lodówki – to tylko naturalne, a to oznacza, że ​​system wentylacyjny działa. Ponieważ jednak cewki powinny być izolowane, nadmierna ilość ciepła jest niezwykła. Zadzwoń do profesjonalisty, aby sprawdzić, czy lodówka potrzebuje tylko nowych cewek lub czy jest większy problem.

4. Twoja żywność postępuje źle szybciej niż powinna.

Lodówka ma jedno zajęcie: utrzymywać jedzenie na zimno. Jeśli twoje znaleziska na rynku rolnym psują się szybciej niż zwykle lub zauważysz, że potrzeba więcej czasu, by schłodzić butelkę białego wina, jest problem. Twoja lodówka może zużywać o wiele więcej energii niż powinna, co oznacza, że ​​marnujesz energię i wydajesz więcej niż potrzebujesz na rachunek za energię elektryczną. Oczywiście, rozwidlenie gotówki na nową lodówkę będzie na początku bolesne, ale przestaniesz marnować pieniądze na zepsute jedzenie lub zbyt wysokie rachunki za prąd.

5. Jest po prostu stary (i naprawdę nieefektywny).

To może wydawać się marnotrawstwem, ale jeśli masz starą lodówkę na rękach, możesz w rzeczywistości zaoszczędzić pieniądze, przechodząc na nowszy model. Coroczne ulepszenia wydajności lodówki oznaczają, że rachunki za energię mogą zostać obcięte o połowę, jeśli przejdziesz na nowszy, bardziej wydajny model. Ile lat jest za starych? W latach lodówki możesz zacząć szukać nowego, jeśli masz od 10 do 20 lat.

Więcej o nowych lodówkach

  • 6 rzeczy, które warto wiedzieć o zakupie nowej lodówki
  • Wymiana lodówki: 5 rzeczy do zrobienia w Wielki dzień