Wszystkie piece mają własne unikalne cechy, ale piece gazowe mogą być szczególnie trudne. W większości przypadków jest to normalne, a potem niespodziewanie upieczone muffiny, które nie będą brązowe na wierzchu lub ciasto, które piecze nierównomiernie. Zastanawiam się, dlaczego lub co możesz z tym zrobić? Mamy kilka wskazówek, które mogą ci pomóc.

Zrozumienie Twojego pieca gazowego

Wszystkie piece gazowe mają główny palnik na dnie komory piekarnika, zwykle osłonięty blachą z dużymi otworami wentylacyjnymi po bokach. Ten główny palnik zapewnia bardzo intensywne promieniowanie w górę do głównej komory piekarnika.

Niektóre modele mają również drugi palnik na dachu piekarnika, ale służy przede wszystkim do pieczenia, a nie do podgrzewania pieca do pieczenia. (Tak jest również w przypadku pieców elektrycznych).

Gaz jest bardzo wydajny, więc piece gazowe mają tendencję do nagrzewania się bardzo szybko. Jednak temperatura w piecu może się wahać w szerszym zakresie, a ogólne ogrzewanie jest często mniej równomierne. Większość pieców gazowych (zwłaszcza starszych) będzie miała gorące punkty. Piece gazowe są również bardziej wilgotne niż piece elektryczne lub konwekcyjne, ponieważ spalanie gazu uwalnia pewną ilość wilgoci do powietrza w piecu; może to prowadzić do problemów z brązowieniem i krojeniem niektórych wypieków.

Są to ogólne cechy pieców gazowych. Twój piekarnik może nie wyświetlać wszystkich tych cech, szczególnie jeśli jest to nowszy model.

(Źródło zdjęcia: Melissa Ryan)

5 wskazówek dotyczących pieczenia w piekarniku gazowym

1. Zawsze obracaj tacami.

Kuchenki gazowe są znane z posiadania gorących miejsc, dlatego ważne jest, aby podczas gotowania obracać tace raz lub dwa razy (w zależności od czasu gotowania). Gwarantuje to, że wszystko upiecze się tak równomiernie, jak to możliwe. Podczas pieczenia potraw, takich jak ciasta, szybkie chleby lub tacki z muffinami, obróć je o 90 stopni w połowie gotowania. Jeśli pieczesz kilka tacek z ciasteczkami, wymień górne i dolne tace oraz obracaj je. Długo gotujące się produkty, takie jak zapiekanki i niektóre pieczywo, będą korzystać z obracania się kilka razy.

Jeśli robisz dużo pieczenia, przydatne może być również mapowanie gorących miejsc za pomocą tacy rozdrobnionego orzecha kokosowego lub bułki tartej.

2. Kamień do pizzy pomaga zapewnić równomierne gotowanie.

Kamień do pizzy trzyma niesamowicie dobrze, a także promieniuje na zewnątrz w bardzo równomiernym i stałym tempie. To czyni go doskonałym narzędziem nie tylko do robienia pizzy, ale także do obracania twojego zepsutego gazu w pewną i stabilną maszynę do gotowania. Jeśli nie używasz go do pieczenia, umieść kamień do pieczenia na podłodze piekarnika lub na najniższym stelażu. Gotuj swoje jedzenie na innym ruszcie tuż nad kamieniem do pieczenia – pieczenie bezpośrednio na kamieniu może czasami powodować sparzenia delikatnych pokarmów, ale pieczenie tuż powyżej zapewnia maksymalną korzyść tego równomiernego, promieniującego ciepła.

Jeśli kupujesz nowy kamień do pizzy, proponuję kupić duży prostokątny. Daje to powierzchnię najlepiej dopasowaną do kształtu piekarnika.

3. Przesuń tace wyżej, aby uzyskać brązowe blaty.

Ponieważ piece gazowe mają zwykle więcej wilgoci z otoczenia w powietrzu, czasami może to potrwać dłużej dużo dłużej – aby żywność była brązowa na wierzchu. Jeśli chcesz przyspieszyć proces brązowienia, przenieś tacę na wierzch piekarnika lub umieść drugi arkusz do pieczenia bezpośrednio nad jedzeniem. Ciepło będzie odbijało się od sufitu i pomaga brązować twoje jedzenie. Ewentualnie można uruchomić jedzenie pod brojlerem na minutę lub dwie. Bądź jednak bardzo uważny, jeśli to zrobisz – bardzo łatwo przejść od pięknej złotobrązowej do przypalonej i spalonej w kilka sekund pod brojlerem.

4. Zwiększ temperaturę, aby uzyskać bardziej kruchą akcję.

Również z powodu wilgotnej atmosfery w piecu, czasami trudno jest uzyskać żywność tak chrupiącą, jak chcesz – szczególnie takie rzeczy jak pieczone ziemniaki, beza lub pâte à choux. Jeśli Twoim celem jest chrupkość i chrupkość, spróbuj podgrzać piec o 25 ° F. Czas pieczenia nieznacznie się zmieni, dlatego uważnie obserwuj koniec gotowania i zwracaj uwagę na wizualne i aromatyczne sygnały, że Twoje jedzenie jest gotowe.

5. Unikaj naczyń z ciemnego metalu.

Ponieważ ciepło pochodzące z tego głównego palnika jest tak intensywne, dna twoich pokarmów mogą zacząć palić się na długo przed wykonaniem środka lub góry. Jeśli możesz, unikaj używania ciemnego metalu do pieczenia, ponieważ pochłania on więcej ciepła i przyspiesza gotowanie. Jasne kolory metalu, szkła i silikonu są doskonałym wyborem do pieczenia w piecach gazowych i zmniejszają ryzyko poparzenia.

Jeśli masz tylko ciemne metalowe miski lub nadal masz problemy z wypalonym dnem, spróbuj przesunąć tace o jedną półkę wyżej w piekarniku, aby oddzielić nieco jedzenie od elementu grzejnego. Możesz także spróbować zmniejszyć temperaturę piekarnika o 25 ° F, szczególnie podczas ostatniej połowy pieczenia.

Wybierz prawy garnek do pracy:

  • Kiedy używać jasnego koloru i kiedy używać ciemnego
  • Kiedy używać szkła do pieczenia i kiedy używać metalu