Nienawidzimy być tymi, którzy mówią ci o tym, ale kuchnia jest doskonałą lokalizacją dla much. “Muchy przyciągają gnijące owoce i warzywa, gnijące mięso oraz wszelkie inne materiały, które mogą znaleźć w pobliżu zlewu kuchennego lub kosza na śmieci” – mówi Chelle Hartzer, entomolog z Orkin. Podczas gdy większość much domowych nie gryzie, mogą przenosić bakterie takie jak E. coli i salmonella z jednego miejsca na drugie, zanieczyszczając zdrową żywność i potencjalnie powodując nudności. Poza tym są bardzo denerwujące!

Oto, co możesz zrobić, aby ich nie brzęczały w kuchni.

1. Czyste, czyste, czyste!

Sanitacja to najlepszy sposób na ograniczenie wszelkiego rodzaju owadów w kuchni – zwłaszcza much. Ponieważ lubią wiele różnych rodzajów żywności, każdy rodzaj miękiszu lub rozlania jest dla nich uczciwą grą. Pamiętaj, aby wytrzeć blaty po przygotowaniu posiłku i każdym innym czasie, gdy są zabrudzone.

(Image credit: Minette Hand)

2. Wyjmij śmieci!

Poza odpadkami i okruchami twój pojemnik na śmieci jest świetnym miejscem do namnażania much. Opróżnij to. Często. Zanim zacznie pachnieć źle. Przyciągniesz mniej much i usuniesz obszar, w którym mogliby składać jaja. Jest to szczególnie ważne przed wyruszeniem na wakacje! “Największymi opowieściami o horrorze, jakie słyszałem, są ludzie, którzy zapominają wyrzucić śmieci i wracają do plagi po tygodniu” – mówi Dave Lofquist, Associated Certified entomolog i kierownik szkolenia technicznego w Arrow Exterminators.

(Źródło zdjęcia: Lisa Diederich)

3. Trzymaj je.

Oczywiście, muchy jakoś muszą dostać się do twojego domu. Upewnij się, że masz ekrany na swoich oknach i utrzymuj drzwi zewnętrzne zamknięte tak bardzo, jak to możliwe, aby zapobiec dostaniu się much.

4. Zwiększ ruch powietrza.

Jeśli istnieje oczywisty punkt wejścia – jak ekran okna, który nie pasuje – spróbuj użyć wentylatora. “Mam dzieci, które przychodzą i wychodzą przez cały czas w lecie, więc włożyłem wielkiego wentylatora do drzwi przy garażu, aby utrzymać muchy na zewnątrz” – mówi Mike Malone, starszy wiceprezes firmy Arrow Exterminators. W kuchni wentylator umieszczony w pobliżu okna może je odstraszyć. Czemu? Okazało się, że muchy nie mogą, no cóż, latać super dobrze na wietrze. Głupie muchy. Wskazówka: Będzie to również dotyczyć Twojego zewnętrznego stołu jadalnego.

5. Wiedz, kiedy zadzwonić do profesjonalisty.

Muchy mogą być symptomem większego problemu. Jeśli masz je często lub wydają się mnożyć, zadzwoń do specjalisty od zwalczania szkodników. Mogą pomóc ci zidentyfikować nieznane źródło pożywienia (jak martwe zwierzę w ścianie – to nie jest rzadkie!) Lub punkt wejścia, który mógłbyś przeoczyć. Możesz znaleźć certyfikowanych specjalistów w swojej okolicy na stronie pestworld.org.

Więcej o szkodnikach kuchennych

  • Ultimate Guide to Getting Rid of Fruit Flies
  • 5 rzeczy, które warto wiedzieć o błędach z Palmetto
  • 5 rzeczy, które warto wiedzieć o myszach w kuchni