Niezależnie od tego, czy jest to biegacz między wyspą a szafkami, mała mata przed zlewem, czy pełnowymiarowy dywan pokrywający twarde drewno, dodanie do kuchni dywanika może być świetnym sposobem na dodanie koloru, tekstury i wygody przestrzeń. I chociaż niektórym może wydawać się sprzeczne z intuicją, ponieważ przestrzeń jest tak podatna na zalanie i bałagan, jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj dywanu, może zwiększyć przestrzeń bez zwiększania obciążenia. Oto, co powinieneś rozważyć.

1. Rozmiar

Pierwszy krok: zmierzyć swoją przestrzeń. Prostokątne maty, które mają być używane przed zlewem, mają zwykle wymiary 2 stopy na 3 stopy, ale można je posadzić, aby uzyskać większy zasięg. Jeśli szukasz biegacza, zmierz długość kambuza i odejmij kilka centymetrów po bokach (co najmniej trzy cale, najlepiej, choć bardziej jak sześć), aby zostawić przestrzeń między szafkami a dywanikiem. To samo, jeśli dostajesz dywan, aby wypełnić przestrzeń. Jeśli dywan wchodzi pod stół, dobrą zasadą jest, że powinien to być obszar stołu, a także około trzech stóp dookoła, aby utrzymać krzesła na dywanie, gdy je osuszyć.

2. Materiał

Ogólnie rzecz biorąc, dywaniki z płaskiego splotu są najlepszym wyborem dla kuchni, ponieważ są łatwiejsze do czyszczenia niż dywaniki o wyższych włosach. Dywany sprzedawane jako dywaniki wewnątrz-na zewnątrz (zwykle wykonane z polipropylenu) są doskonałym wyborem, ponieważ włókna nie absorbują wycieków, ale bawełna lub mieszanka może być dobrym wyborem dla mniejszych dywanów, które mieszczą się wewnątrz pralki. Włókna naturalne, takie jak sizal czy juta, są trwałe i można je czyścić na miejscu, a wełna jest jednym z łatwiejszych naturalnych splotów do czyszczenia punktowego, ale każdy z nich wymaga większej ostrożności niż dywan z polipropylenu. Przed zakupem dywanu należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji, aby upewnić się, że jesteś gotowy podjąć wysiłek.

3. Potencjał do poślizgów

Jeśli dywanik nie ma antypoślizgowego podkładu, połóż go na antypoślizgowej podkładce dywanowej, aby się nie przesuwał podczas pracy. Jeśli szukasz dywanu przed zlewem, możesz użyć grubszej podkładki pod spodem, aby dodać właściwości przeciwzmęczeniowe i ułatwić czyszczenie naczyń

4. Twój wystrój

Piękno dywanu polega na tym, że jest to relatywnie niski inwestycyjny sposób na zmianę wyglądu przestrzeni! Jeśli potrzebujesz tylko wzoru, wybierz go w kolorach już w twojej kuchni, ale z projektem graficznym. Jeśli potrzebujesz zastrzyku koloru, szalej. Pod względem stylu można wybrać coś, co dokładnie pasuje do odcienia lub oferuje kontrast (powiedzmy, przypadkowy dywan w bardziej formalnej kuchni), aby przyciągnąć przestrzeń w innym kierunku. Jedyną rzeczą, na którą chciałbym przestrzec, jest dywan w jednolitym kolorze w jaśniejszym odcieniu, ponieważ spowoduje to łatwiejsze plamy niż w ciemniejszy kolor lub wzór.

Czy masz w kuchni dywan? Jakiego rodzaju to jest? Jak łatwo jest zachować czystość?