Żeliwny patelnia jest podstawą w każdym dobrym domu kucharza. Połowa koń pociągowy i pół odznaka honorowa, to klasyczny kawałek, który jest równie domem nad ogniskiem jak w pięciogwiazdkowej kuchni. Jeśli właśnie kupiłeś lub zostałeś obdarowany swoim pierwszym żeliwnym gratulacjami! Zanim go użyjesz, przeczytaj te wskazówki i nikt się nie dowie, że jesteś nowicjuszem.

(Źródło zdjęcia: Gina Eykemans)

1. Powinieneś go najpierw umyć.

Przed pierwszym użyciem żeliwnej patelni umyć ją w ciepłej wodzie z mydłem i natychmiast osuszyć miękką ściereczką. Unikaj ostrych detergentów i skruberów, aby nie uszkodzić powłoki.

Zobacz nasz samouczek: Jak wyczyścić żeliwny skillet

(Źródło zdjęcia: Gina Eykemans)

2. A potem przypraw go … może.

Klasyczne żeliwne patelnie powinny być sezonowane przed ich użyciem, proces budowania cienkiej warstwy tłuszczu, aby stworzyć powierzchnię nieprzywierającą. Ale teraz wiele żeliwnych patelni przychodzi “wstępnie sezonowanych” teraz, z już wbudowaną powłoką zapobiegającą przywieraniu. Przeczytaj opakowanie, aby upewnić się, że wiesz, co masz i jakie są dokładne zalecenia.

Więcej na temat przyprawiania żeliwa

  • Jak sezonować żeliwny skillet
  • Oczywista tajemnica perfekcyjnie wyćwiczonego żeliwnego rynienka
  • Przyprawiłem moją żeliwną patelnię olejem lnianym i oto co się stało

3. Żeliwo może być stosowane we wszystkich źródłach ciepła.

Możesz użyć żeliwnej patelni na płycie kuchennej (elektrycznej, gazowej lub indukcyjnej), piekarniku, grillu lub nawet ognisku.

4. Żeliwo utrzymuje w ogniu.

Żeliwo jest bardzo gorące i rozprowadza ciepło równomiernie w całym naczyniu – w tym na rączce, więc zakładaj rękawice! Gdy skończysz gotowanie, będzie ono gorące przez jakiś czas, więc pamiętaj, aby użyć trójnogu, jeśli zdejmujesz go z pieca.

5. Należy zachować ostrożność podczas gotowania z kwaśnymi pokarmami.

Pokarmy takie jak pomidory, cytrusy lub fasola mogą być trudne na żeliwnym patelni, jeśli nie są dokładnie przyprawione, ponieważ kwas może pozbawić lekkich przypraw i prowadzić do przebarwień i żywności o smaku metalicznym.

6. Naprawdę musisz się upewnić, że jest sucha, zanim go odłożysz.

Pomimo trudnego wyglądu zewnętrznego, żeliwo jest w rzeczywistości porowatą powierzchnią podatną na rdzę, jeśli nie wysuszy się dokładnie po umyciu lub przed przechowywaniem.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

7. Powoli podgrzewaj patelnię.

Twoje żeliwne patelni będzie działać najlepiej, gdy powoli nagrzewa się na umiarkowanym ogniu i pozostaje ciepło. Podgrzanie go na zbyt wysokim poziomie może spowodować sklejenie lub spalenie żywności, ponieważ ciepło jest prowadzone tak wydajnie.

8. Ostrożnie ułóż je, gdy je odłożysz.

Jeśli układasz żeliwne patelnie w szafce z innymi naczyniami, umieść między nimi ręcznik papierowy i inne naczynia, aby nie zrujnować wykończenia.

(Źródło zdjęcia: Erika Tracy)

9. Możesz prawie zawsze uratować zardzewiałą żeliwną patelnię.

Powiedzmy, że twój mąż wczoraj wieczorem zmywał naczynia i moczone na patelni bez twojej wiedzy. Nie zrzucać winy ani nic, ale to jest złe! A teraz może się okazać, że twoja nowa patelnia jest zardzewiała. Nie martw się (lub nie pozbądź się go z obowiązku podania dania) – najprawdopodobniej zostanie uratowany.

Zobacz naszą tutorięl: Jak przywrócić Rusty Żeliwny Skillet

10. Powinno to trwać wiecznie.

Przy odpowiedniej opiece żeliwna patelnia może przetrwać dziesięciolecia, a wielu uważa, że ​​te rynienki poprawiają się wraz z wiekiem i naturalną przyprawą.

Używanie Twojego Żeliwnego Patelni

  • 35 sposobów na kochanie swojej żeliwnej rynienki
  • 20 szybkich i łatwych posiłków w stylu Skillet
  • 25 wegetariańskich obiadów do zrobienia w Twoim Żeliwnym Patelni
  • Te 15 prostych żeliwnych posiłków na desce idealnie nadaje się dla czteroosobowej rodziny

Czy po wakacjach dostałeś żeliwną patelnię? Co będzie pierwszą rzeczą, którą w nim stworzysz?